EğitimManşetTürkiye

Boğaziçi akademisyenleri özel güvenliğe seslendi: Suç işliyorsunuz

0
Fotoğraf: Can Candan

Boğaziçi Üniversitesi‘nin öğretim üyeleri bugün rektör olarak atanan Melih Bulu‘yu 124’üncü kere Güney Kampüs‘te rektörlük binasına sırtlarını dönerek protesto etti.

Meydanda gerçekleştirilen eylemin ardından akademisyenler Güney Kapı’ya yürüyerek burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, hafta sonu öğrencilerin çadır nöbeti başlatmasının ardından rektörlüğün okula girişleri yasaklamasına ve özel güvenlik ile polisin müdahalesine tepki gösterildi.

‘Üniversite asıl sahiplerine kapatıldı’

Açıklamada “Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış yönetimi 3 Temmuz 2021 Cumartesi sabahı ani ve herhangi bir somut gerekçeye dayanmayan bir karar ile kampüslere girişleri 5 Temmuz sabahına kadar yasakladı. Bu, yani üniversiteyi asıl sahipleri olan öğrenci ve öğretim üyelerine kapattı” ifadeleri kullanıldı.

Boğaziçi Üniversitesi tarihinde ilk defa kampüse girmek isteyen hocaların bu keyfi karar gerekçe gösterilerek engellendiği ve içeri alınmadığı belirtilen açıklamada “Kapıdan içeri alınmadı. Aynı günün akşamında şu anda bulunduğumuz noktada açıklama yapmaya çalışan öğrencilerimiz güvenlik görevlileri tarafından şiddete maruz bırakıldı. Dövülerek kampüs dışına atıldı” denildi.

Öğrencilere uygulanan şiddete değinilen açıklamada “Burayı büyük emeklerle ve üstün başarı göstererek akılları ve çalışmalarıyla hakkıyla kazanan öğrencilerimiz üniversitelerinde yani kendi evlerinde darp edildi. Yerlerde sürüklendi ve tekme tokat kampüs dışına fırlatıldı. Şiddete maruz kalan öğrenciler hastaneden darp raporu aldı. Bir öğrencimiz beyin kanaması şüphesiyle gözetim altına alındı” ifadeleri kullanıldı.

‘Öğrencilere şiddet uygulama hakkınız yok’

“Bir kamu üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi’nin çalışanı olan güvenlik görevlilerine esas sorumluluklarını bir kere daha hatırlatıyoruz” ifadeleri kullanılan açıklamada şunlar söylendi:

Sizler Melih Bulu yönetiminin değil, bir kamu üniversitesinin çalışanlarısınız; göreviniz tüm kampüs sakinlerinin kendilerini rahat ve güvende hissedecekleri özgür bir ortam yaratmaktır. Öğrencilerimize karşı şiddet uygulamaya hakkınız yok! Yetki aşımında bulunuyor, kanunsuz davranıyor ve suç işliyorsunuz. Size bu emredilse bile, davranışlarınızın sonuçlarından yine siz sorumlu tutulacak, bu konuda cezai yaptırımlara siz maruz kalacaksınız. Zira Türk Ceza Hukuku suçun ve cezanın şahsiliği ilkesini temel alır.

‘Güvenlikçi üniversiteyi kabul etmiyoruz’

Açıklamada “Bir kez daha vurgulamak isteriz ki gerçek bir üniversitenin kampüsü nefes alan bir mekândır. Böyle bir kampüs “güvenlikli” değil, güvenilir bir yerdir. Tıpkı 2 Ocak 2021 rektör atamasından önce Boğaziçi kampüslerinin olduğu gibi…” denildi.

Akademisyenlerin açıklaması “Boğaziçi hepimizin evi. Kimse bizi evimizden koparamaz. Bu inanç ve dirençle sesleniyoruz: Güvenlikçi üniversiteyi kabul etmiyoruz, özgür ve güvenilir kampüs talebimizden vazgeçmiyoruz!” ifadeleriyle son buldu.

 

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.