DünyaManşet

BM’den IŞİD Musul’da en az 741 sivili infaz etti açıklaması

0

Birleşmiş Milletler, Musul operasyonu sırasında IŞİD’in en az 741 sivili “infaz benzeri yöntemlerle öldürdüğünü” duyurdu. Örgüt militanlarının, bu süre içinde insanları toplu halde kaçırdığı, sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı, kasıtlı olarak evleri bombaladığı ve kaçan insanları hedef aldığı açıklandı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el Hüseyin, “Bu iğrenç suçlardan sorumlu olanların hesap vermesi gerekiyor” dedi. Zeid, Irak merkezi kuvvetleri hakkındaki iddiaların da araştırılması gerektiğini söyledi.

BM’nin açıkladığı rakamlara göre, çoğu IŞİD saldırılarında olmak üzere, çatışmalarda toplam 2 bin 521 sivil hayatını kaybederken 1.673 kişi ise yaralandı. Açıklanan rapor, IŞİD’in Kasım 2016 tarihinden itibaren, Musul’da merkezi güçlerin eline geçen bölgeleri, düşman toprağı olarak gördüğünü ortaya koydu.

Örgütün buralarda yaşayan halka, megafonlar aracılığıyla, “Irak ordusuna karşı koymadıkları için meşru hedef olduklarını” duyurduğu belirtildi.

Rapor, uluslararası camiaya çağrı yaparak, savaş suçu gibi “uluslararası suçları” işleyenlerin yargı önüne çıkarılması gerektiğini de vurguluyor. Aynı zamanda Irak devletinin de bir an önce Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin yargı alanını kabul etmeye çağrıyor.

 

(BBC Türkçe)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.