Dünya

BM’den Almanya’ya İnsan Hakları uyarısı

0

BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan rapor Almanya için pek iç açıcı değil. BM, ülkede yaşayan yabancıların ırkçı ve aşırı sağcı şiddetin hedefi olduğuna dikkat çekti.

Almanya’da insan hakları durumunun ele alındığı rapor, raporu hazırlayan uzmanlar tarafından merkezi Cenevre’de bulunan BM İnsan Hakları Komisyonu’na sunuldu.

Almanya’da ırkçı ve aşırı sağcı şiddet olaylarının arttığına işaret eden BM uzmanları, bu tür saldırılardan ülkede yaşayan yabancıların, sığınmacıların, Yahudilerin, Sinti ve Romanların etkilendiğine dikkat çekti.

Özellikle Sinti ve Romanlara yapılan ayrımcılıktan şikayet eden uzmanlar, Almanya’nın Roman ve Sintilerin eğitim, barınma, iş ve sağlık olanaklarına erişimini sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

Alman kurumlarının ayrıca aşırı sağcıların medya, özellikle de internet üzerinden propaganda yapmasını önlemesini istedi.

Kadına yönelik şiddet

Hazırlanan raporda ülkede yaşayan kadınların durumu da ele alındı. Raporda, başta Türk ve Rus olmak üzere göçmen kökenli kadınların yoğun olarak ev içi şiddete maruz kaldığına dikkat çekiliyor.

Hükümetin ve Alman kurumlarının kadına yönelik şiddet konusunda da daha sıkı önlemler almasını talep eden BM uzmanları, bu konuda yetkili kurumların işbirliği içinde çalışması ve alınan önlemlerin etkin olup olmadığının da denetlenmesi gerektiğini kaydetti.

(Deutsche Welle Türkçe)

 

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.