KadınManşet

BM Raporu: Dünyanın hiç bir ülkesinde kadın erkek eşitliği yok

0

Birleşmiş Milletler‘in (BM) son raporu, tüm dünyada kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliği bir kez daha gözler önüne serdi. “Elinin hamuru ile erkek işine karışmak” ya da “erkek Fatma” gibi deyimlerin rafa kaldırılmadığını işaret eden Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) raporuna göre dünya nüfusunun hala yüzde 90’ı kadınlara önyargılı yaklaşıyor.

UNDP, 75 ülkede siyaset, iş ve eğitim gibi alanlarda kadınlara yönelik ön yargıların incelendiği ”Toplumsal Cinsiyet Sosyal Norm Endeksi” adlı yeni raporunu açıkladı.

Kadınların yarısı da erkeklerin daha iyi lider olacağını düşünüyor

Euronews‘in aktardığına göre, dünyadaki kadın ve erkeklerin yarısı, erkeklerin daha iyi siyasetçi ya da lider olacağına inanıyor. Yüzde 40’tan fazla bir kesim ise erkeklerin iş hayatında daha iyi yönetici olduğu ve erkeklerin bir işi kadınlardan daha fazla hak ettiği görüşünü paylaşıyor.

Finlandiya’da Sanna Marin’in başbakanlığında kurulan yeni hükümette 12 kadın, 7 erkek bakan görev yapacak.

Kadın liderler beş yıl önceye göre daha az

Rapora göre, dünya genelinde yüzde 28’lik bir kesim ise bir erkeğin ”eşini dövebileceğini” düşünüyor. Rapora göre dünya genelinde hiçbir ülkede cinsiyet eşitliği bulunmuyor.

Ayrıca raporda kadın liderlerin sayısının beş yıl öncesine göre daha az olduğuna da işaret ediliyor. 2014 yılında 193 ülkeden 15’inin devlet ya da hükümet başkanı kadınken bugün sadece 10 ülke kadın liderler tarafından yönetiliyor.

Dünya genelinde kadın parlamenterlerin oranı ise sadece yüzde 24. En fazla kadın parlamenter yüzde 31 ile Latin Amerika ve Karayipler‘de, en az kadın parlamenter ise yüzde 17 ile Güney Asya ülkelerinde bulunuyor.

BM’nin raporunda, iş gücü piyasasında da kadınlara erkeklerden daha az ödeme yapıldığına ve kadınların üst düzey pozisyonlara gelme oranının erkeklere göre daha düşük olduğuna dikkat çekiliyor.

Kategori: Kadın

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.