İnsan HaklarıManşet

BM: 2021’de her 4,4 saniyede bir çocuk veya genç hayatını kaybetti

0
Birleşmiş Milletler Çocuk Ölümleri Tahminleri Kuruluşlar Arası Grubu (BM IGME), “Çocuk Ölümlerinde Seviyeler ve Eğilimler 2022 Raporu”nu açıkladı. .

Rapora göre, 2021 yılında dünyada her 4,4 saniyede bir çocuk veya genç hayatını kaybetti. Buna göre, 2021 yılında 5 milyon çocuk beş yaşına gelmeden yaşamını yitirdi. Aynı dönemde 5-24 yaş arasında 2,1 milyon çocuk veya genç de öldü. Örgüt, önlem alınmadığı takdirde 2030 yılına kadar daha fazla çocuk veya gencin ölebileceğini belirtti.

BM’nin yayımladığı bir diğer rapora göre de, aynı dönemde 1,9 milyon bebek ölü doğdu. Bu ölümler sağlık sistemine adil erişim ve yüksek kaliteli çocuk sağlığı hizmetlerinin sağlanmış olsaydı, önlenebilirdi.

Ölümler azaldı ama…

BM IMGE’ye göre, 2000 yılından bu yana dünya genelinde her yaşta daha düşük ölüm riski kayda geçerken, küresel olarak 5 yaş altı çocuk ölümleri yüzde 50 azaldı. Bu süreçte, 5-24 yaş arası çocuk ve gençlerin ölüm oranında yüzde 36, ölü doğum oranında ise yüzde 35’lik düşüş yaşandı.

Bu düşüşün en önemli etkenlerden biri olarak, kadın, çocuk ve gençlerin faydalandığı temel sağlık sistemlerine yapılan yatırımlar gösteriliyor.

Ancak hala  54 ülke, 5 yaş altı çocuk ölümleri için belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni tutturamama riskiyle karşı karşıya.

Yedi yıl içinde yaklaşık 59 milyon çocuk ve genç daha yaşamını yitirebilir

BM, sağlık sistemlerinin yeteri kadar geliştirilmemesi halinde 2030’a kadar yaklaşık 59 milyon çocuk ve gencin ölebileceği, 16 milyon bebeğin ise ölü doğum nedeniyle kaybedilebileceği uyarısında bulundu.

BM IGME raporunda görüşlerine yer verilen Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Veri Analitiği Planlama ve İzleme Direktörü Vidhya Ganesh, her gün çok sayıda ebeveynin çocuklarını kaybetme travmasıyla karşılaştığını belirterek şunları söyledi:

“Böylesine yaygın ve önlenebilir bir trajedi, asla önlenemez olarak kabul edilmemeli. Her çocuk ve kadının eşit faydalanabileceği temel sağlık hizmetlerine yapılacak yatırım ve güçlü siyasi irade ile ilerlemek mümkün.”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Anne, Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsü Direktörü Anshu Banerjee de çocukların hayatta kalma şansının sadece doğduğu yere göre şekillenmesi ve hayat kurtarıcı sağlık hizmetlerine ulaşmada yaşanan eşitsizliklerin büyük bir adaletsizlik olduğunu belirtti:  “Dünyadaki tüm çocuklar, ihtiyaçlarının karşılanması, hayata en iyi şekilde başlamaları ve geleceğe umutla bakabilmeleri için güçlü temel sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyar” dedi.

Sahra Altı Afrika ve Güney Asya çocuk ölümlerinin en çok yaşandığı bölgeler olarak öne çıkarken, Sahra Altı Afrika’da 2021’deki tüm 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yüzde 56’sı, Güney Asya’da ise yüzde 26’sı görüldü. Sahra Altı Afrika’da doğan çocuklar dünyada en fazla ölüm riskiyle karşı karşıya kalırken, bu risk, Avrupa ve Kuzey Amerika‘da doğan çocuklardan 15 kat daha fazla.

You may also like

Comments

Comments are closed.