Dünyaİklim KriziManşet

Birleşik Krallık’ta şirketlerin çevresel etki bildiriminde bulunmaları zorunlu olacak

0

Birleşik Krallık‘ta Hazine’den yapılan açıklamaya göre şirketlere sürdürülebilirlik bildirim zorunluluğu (SDR) getirilecek.

Bu da şirketlerin herhangi bir yatırım ürünü yoluyla finanse ettikleri faaliyetlerin çevresel etkilerini belirlemesinin ve bildirmesinin gerekliği olacağı anlamına geliyor.

Net sıfıra geçiş planı hazırlamalı

Açıklamada, emeklilik ve varlık yönetim fonları da dahil tüm yatırım ürünlerinin çevresel etki bildirim zorunluluğu kapsamına alındığı belirtildi.

Hazinenin açıklamasında ayrıca, uygulama kapsamında, ülkede faaliyette bulunan şirketlerin net sıfır karbon salımı planlarına geçiş süreçlerini de düzgün ve dayanaklı bir şekilde anlatmasının gerekeceği ifade edildi.

Açıklamada, bu uygulama ile şirketlerin çevresel etkilerine ilişkin gerçeklikten uzak hedefler koymasının önüne geçilmesinin de amaçlandığı kaydedildi.

‘Sürdürülebilirlik yatırımlar için hayati’

AA’nın aktardığına göre açıklamada yorumlarına yer verilen Birleşik Krallık Maliye Bakan Rishi Sunak, sürdürülebilirliğin yatırım kararlarının önemli bir bileşeni olmasını istediklerini belirterek şunları söyledi:

“Planımız, yatırımcıları daha fazla çevre odaklı kararlar almaları için doğru bilgilerle donatmak. Yeşil finans alanında zaten bir dünya lideriyiz. Bu yol haritası bize sürdürülebilirlik için ekonomiyi güçlendirecek, gezegeni koruyacak ve net sıfır hedeflerimizi destekleyecek yeni küresel standartları belirleme fırsatı verecek.”

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.