Dünyaİklim KriziManşet

Birleşik Krallık’ta 2030’dan itibaren benzinli ve dizel araç satılmayacak

0
Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, baş danışmanının istifasının ardından hükümeti için bir yeniden başlama fırsatı olarak gördüğü “Yeşil Devrim” projesini öne çekme kararı aldı. Buna göre 2030’dan itibaren yeni model benzinli ve dizel otomobil ve kamyonet satışı yasaklanacak.

Financial Times‘ın aktardığına göre, Johnson “Ülkeyi daha temiz, daha yeşil ve daha güzel hale getirmeye yardımcı olacağını bilmenin memnuniyetiyle, insanlara yüksek vasıflı işlerle yeşil bir iyileşme planlamanın zamanıdır” dedi.

Yeşil dönüşüm için 48 milyar sterlin bütçe, 250 bin yeşil iş

Birleşik Krallık, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefi koyan ve geçen yıl da bunun yasasını çıkaran ilk G7 ülkesiydi. Bu durum, vatandaşların  seyahat, enerji ve yemek alışkanlıklarında büyük değişiklikler gerektirecek.

Johnson, yeşil dönüşüm programı için ülke hazinesinden 12 milyar sterlin (16 milyar dolar) özel sektörden de yaklaşık 36 milyar sterlin bütçe ayrılacağını ve 2030 yılına kadar 250 bin yüksek vasıflı yeşil iş yaratılacağını söyledi.

Daha önce ülkenin deniz rüzgar gücünü 2030 yılına kadar 10 gigawatt’tan 40 gigawatt’a çıkarmaya söz veren Johnson, ev ısıtma ve yemek pişirme dahil olmak üzere hidrojen kullanımını deneyen projeler için 500 milyon sterline kadar taahhütte bulunmuştu.

Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği’nin rakamlarına göre, geçen ay tüm krallıkta satın alınan yeni araçların yalnızca yüzde 7’si elektrikli otomobillerden oluşuyor ancak bu araçlara olan eğilim de giderek artıyor. 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.