ManşetTürkiye

#BirKadınOlarakSusmayacağız

0

TBMM’nin terör konusuyla yapılan olağanüstü oturumunda hükümet adına konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HDP’li Nursel Aydoğan’a “Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus” dedi.

bulent-arinc-tan-hdp-li-aydogan-a-bir-kadin-olarak-sus-60418-5

TBMM’nin terör konulu olağanüstü toplantısında zaman zaman gerilim yükseldi. Hükümet adına sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Osman Baydemir’i geçmişten tanıyorum. Kendisinin çözüm süreci konusunda da çatışmaların bitmesi konusunda iyi ve samimi dileklerine katılırım. Ancak onun bugün konuşması büyük bir talihsizliktir. Eğer kadın milletvekili ve eşbaşkan konuşmuş olsaydı, biz sırtımızı PKK ’ya PYD’ye yasladık diyebilecekti. Veya erkek sayın eşbaşkan konuşmuş olsaydı silahlanın, bu hükümetten hesabınızı görün diyecekti” deyince HDP sıralarından tepki geldi.

Konuşmasına devam eden Arınç şöyle konuştu: “Hiç telaşlanmayın, dinlemesini bilin. Bakınız, iki tane polisimiz ensesinden vurularak öldürüldü. PKK’nın örgütü bunu üstlendi. PKK’nın yayınladığı bildiri, ‘HPG’li gençler polislere cezasını verdi.’”

HDP sıralarından tekrar tepkiler yükselince HDP’li Nursel Aydoğan’a seslenen Arınç, “Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus” diye konuştu.

Bunun üzerine HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan söz alarak, Bülent Arınç’ın Nursel Aydoğan’dan ve bütün kadınlardan özür dilemesini istedi.

Arınç’ın sözleri sosyal medyada büyük tepki çekti. Kadınlar, #BirKadınOlarakSusmayacağız hashtag’iyle kampanya başlattı.

Bülent Arınç 8 Temmuz 2014 tarihinde de AKP Bursa teşkilatının düzenlediği bayramlaşma töreninde,“Kadın iffetli olacak. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak.” demişti.

 

(Yeşil Gazete, Radikal)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.