TürkiyeKadınManşet

Bilirkişi raporu düşüş sırasında Duygu Delen’in bilincinin kapalı olabileceğini gösteriyor

0

Duygu Delen‘in 13 Ağustos’ta Gaziantep‘te Mehmet Kaplan‘a ait dördüncü kattaki evin penceresinde şüpheli bir şekilde düşerek ölmesine ilişkin dava sürecinde elde edilen delillere yenisi eklendi. Hürriyet‘ten Abdulkadir Selvi, Prof. Dr. Hakan Kar‘ın hazırladığı bilirkişi raporundaki detayları köşesinde haberleştirdi.

Raporda Delen’in düşme anında bilincinin kapalı ancak canlı halde olduğu tespitine yer verildi. Olay yerindeki, “kemer”in varlığına dikkat çekildi. Ayrıca Delen’in vücudunda sert bir cisimle vurma sonucu olabilecek “ray tipi ekimoz” tespit edildi.

Darp edildiğine işaret

Raporda bu izler şöyle ifade edildi:

1- Sağ kol üst bölgesinde ray tipi ekimoze görünüm.

2- Sağ dirsek dış yüzde V tipi ekimoze ile bunun devamında ray tipi ekimoze görünüm.

3- Sol bacak alt yüzün tamamında ray tipi görünümlü ekimoz.

Delen’in vücudunda oluşan yaraların olay yerindeki kemerle ya da saptanamayan başkaca sert, künt, silindirik veya köşeli sopa benzeri bir cisimle darp sonucu darp sonucu oluşmuş olabileceği gibi, ancak kişinin yüksekten düz beton zemine düşmesi sonucu oluşmasının adli tıbbi açıdan beklenmediği kanaatine yer verildi.

İç kanamaya bağlı şok olabilir

Kar’ın hazırladığı bilirkişi raporunda, düşme anının görüntülerinin incelenmesi ve tanık ifadelerinin değerlendirilmesi sonucunda Duygu Delen’in düşme sırasında “bilincinin kapalı olduğu” kanaati belirtildi:

  1. Duygu Delen’in düşerken herhangi bir tepki, refleks ya da kaçınma gibi bir hareket göstermemesi ancak düşmesinden sonra 39 kalp atımı tespit edilmesi, kişinin düşme anında bilincinin kapalı ancak canlı halde bulunduğu kabulünün gerektiği;

  2. Duygu Delen’in kan ve idrar örneklerinde alkol ve uyuşturucu tespit edilmediği, vücudunda “ray şeklinde ekimozlar” tespit edilmiş olmasıyla birlikte değerlendirildiğinde Duygu Delen’in bilincinin kapalı olmasının, darp edilme sonucu meydana gelmiş olabileceği kanaatine varıldı.

  3. Duygu Delen’in düşmesi sırasında bisikleti ile geçen çocuğun ve bina görevlisinin herhangi bir bağrışma, ağlama, çığlık ya da gürültü duymamış olması da düşme adında bilincinin kapalı olduğu değerlendirmesine yol açtı.

Raporda bulguların maktulün şüpheli tarafından atılmış olma ihtimalini kuvvetlendiren bulgular olduğu ifade edildi. Raporda ayrıca Delen’in kalp atımının 39 olmasının, kendisinin yoğun iç kanamaya bağlı şok tablosu içinde olabileceğini gösterdiği ifade edildi. 

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.