Koronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Restoranlarda HES kodu istenebilir 

0

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, kısıtlamaların kademeli olarak azaltılacağı açıklamasının ardından, normalleşme sürecine nasıl geçileceği merak konusu oldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kafe ve restoranlarda zaman kısıtlamasının getirilebileceğini ve HES kodu istenebileceğini aktardı.

‘Restoranlarda HES kodu istenebilir’

Prof. Dr. İlhan, kafe ve restoranların açılması durumunda müşterilerden HES kodu istenebileceğine dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:

Restoranların açılması söz konusu olduğunda içeriye girildiğinde HES kodu istenebilir, çalışanlardan belli aralıklar ile PCR testi istenebilir. Vatandaşlarımızdan mesafeli oturması istenebilir, sırt sırta, çarpmaz olacak şekilde 1,5 metre mesafe ile oturması söz konusu olabilir. İç mekanda diyelim ki kapasitenin belli yüzdesi kadar insan girişine izin veriliyorsa, dış mekanda ondan biraz daha fazla; ama çok yan yana, dip dibe olmamak koşulunda izin verilebilir.”

‘Zaman kısıtlaması gelebilir’

Sosyal alanlarda içeride bulunulan süreye zaman kısıtlaması getirilebileceğini kaydeden Prof. Dr. İlhan, sözlerine şu şekilde devam etti:

Sosyal alanlarda, restoranlarda, kafelerde de zaman kısıtlamasına gidilebilir. İçeride bulunma zamanına kısıtlama getirilebilir. Vatandaşlarımızın da bunu anlayışla karşılaması gerektiğini düşünüyorum.

Örneğin denebilir ki, ‘yemek yenecek yerlerde 1 saate kadar, 45 dakikaya kadar oturulabilir’. Olabildiğince sade, hızlı bir şekilde yemeğin yenilip başka insanlara da fırsat tanınması gerekiyor. Şu da olmamalı, kapıda insanlar yemek için sıra yapmamalı, beklememeli, içeride çok fazla oturup virüse maruz kalınmamalı. Yemek yerken maske çıkarılmalı, yemek yedikten sonra maske takılmalı, mekanda işi bitince kalkılmalı.”

‘Üniversiteler karar verecek’

Prof. Dr. İlhan, üniversitelerde yüz yüze eğitime ilişkin de açıklamalar da bulundu:

Üniversiteler kendi imkanları dahilinde, teoriklerde çevrimiçi tercih etmekle birlikte, uygulamalı eğitim, uygulamalı staj gibi bileşenleri düşündüğümüzde öğrencilerin eksikleri kalmaması şeklinde programlar geliştirmesi gerekiyor.

Tabii her üniversitenin kendi imkanları farklı olduğu gibi öğrencilerin kendi imkanları da farklı, bunlara göre üniversitelerin karar vermesi gerekiyor. Üniversiteler, bu hafta içinde hızla karar vereceklerdir.

Biz YÖK Başkanımızın açıklamasının ardından Gazi Üniversitesi Senatosu’nu rektörümüz başkanlığında topladık. Her fakültemiz, her programımız bir araya gelerek kendi programlarında planlamalarını yaptılar ve bu haftadan itibaren de öğrencilerimize duyuruyoruz.”

You may also like

Comments

Comments are closed.