Koronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

Bilim Kurulu üyesi: Aşı olan 15 milyon kişiden 2 bin 500’ü koronavirüse yakalandı

0

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Türkiye’de şu ana kadar koronavirüs aşısı yaptıran 15 milyon kişiden  2 bin 500 kişinin koronavirüse yakalandığını açıkladı.

Prof. Dr. Kultufan Turan’ın aktardığına göre bu kişilerden hastaneye başvuru yapan ya da yoğun bakım ihtiyacı ise oldukça az. 65 yaş üstündeki yoğun bakım ihtiyacı yüzde 10’ların altına düştü. Bu oran aşılama başlangıcından önce yüzde 18 seviyesindeydi.

En önemli grup artık 20-65 yaş arası

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’e konuşan Bilim Kurulu üyesi, “Aşılama henüz 15 milyonken yapılan araştırmada, ilk ve ikinci dozlar yapıldıktan sonra hastalığa yakalanan kişilerin durumlarına bakıldı. Bu kişiler arasında birinci doz aşıyı olup, kendisini yeterince koruyamadığı için Covid-19’a yakalananlar, yine ikinci doz aşıyı olup kendini koruyamayanlar ya da aşı olup üzerinden 14 gün geçtiği halde hastalığı kapanlar bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kultufan Turan açıklamasında “Aşı sonrası kaybedilen hastalara baktığımızda, bu yaş grubunun genellikle 80-90 yaş aralığında ve kanser gibi ciddi hastalıkları olan az sayıda vatandaşımız olduğunu görüyoruz. Bu nedenle aşı sonrası vefatların kesinlikle aşıdan bağımsız olarak tamamen farklı hastalıklar nedeniyle meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bizim için artık en önemli grup 20-65 yaş arası kişiler. Çünkü hastaneye yatışlarda bu yaş grubunda artış var. Bulaşın önünü bir an önce almalıyız” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.