KentKültür-SanatManşet

Bienal, İstanbul sokaklarında ‘şiir hattı’ kuruyor

0

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, düzenlenen 17. İstanbul Bienali önceki edisyonlarından farklı bir formatla sanatseverlerle buluşuyor. Mevcut sergi mekânlarının yanı sıra farklı formatları Bienal’e dâhil etmeyi amaçlayan düzenleyiciler, kurgulanan Şiir Hattı ile İstanbul sokaklarını şairlerin zihin dünyası ve sözcüklerine açıyor.

Bienalin davet ettiği 15 şair, 2021 yılı boyunca her ay yeni bir şiir kaleme aldı. Etkinlik, şairler Mehmet Said Aydın, Donat Bayer, Zeliha B. Cenkci, Sevinç Çalhanoğlu, Cevat Çapan, Ersun Çıplak, Devrim Dirlikyapan, Haydar Ergülen, Mehmet Erte, Cem Kurtuluş, Bejan Matur, Mustafa Erdem Özler, Gonca Özmen, Anita Sezgener ve Neşe Yaşın’ın katılımıyla gerçekleşti.

Şair ve yazar Süreyyya Evren‘in danışmanlığında hayata geçirilen program kapsamında projeye katılan şairler, Bienal için bir yıl boyunca kendi gözlerinden dünyanın gidişatını yorumlayan şiirler üretti.

200’e yakın şiir kent mekanlarında

İstanbul’un dört bir yanına dağıtılan 200’e yakın şiire, bienalin sona ereceği 20 Kasım tarihine kadar çeşitli dijital ve fiziksel kanallar üzerinden erişilebilecek. Şiir Posterleri Bakırköy’den Beyoğlu’na, Adalar’dan Üsküdar’a, Kadıköy’den Sarıyer’e, kentin farklı noktalarında, sahafların, kitabevlerinin, restoranların, hastanelerin, kafelerin camlarında ve duvarlarında okunabilecek. Şiir Hattı’nın ana mekânı ise İstanbul’un Kurtuluş semtinde bulunan Nostalji Kitap & Kahve.Program kapsamında kaleme alınan tüm şiirlerin elle yazıldığı Şiir Defterleri, Nostalji Kitap & Kafe’de bienal süresince okurlarla buluşacak.

Programın tüm şiirlerini elle Şiir Defterlerine Hazal Birincioğlu, Damla Hüsnaltaşdemir, Beyzanur Yoldaş ve Süreyyya Evren geçirdi. 

Kamusal alana yayılacak program kapsamında, kentin birçok farklı noktasında Performistanbul işbirliğiyle Şiir Hattıokuma performansları gerçekleştirilecek. Performanslar 20 Kasım’a kadar Gülhane Parkı’ndan Ortaköy Meydanı’na, Moda Sahili’nden İstiklal Caddesi’ne, Sarayburnu ve Beşiktaş kayalıklarından Bebek Parkı’na, Kadıköy-Beşiktaş Vapur Hattı’ndan Gezi Parkı’na birçok farklı noktada gerçekleştirilecek.

Şiir Hattı’nda yer alan tüm mekânların listesine ve şiir çevirisi üzerine gerçekleştirilen kapalı oturumun kayıtlarına, şiir ve baskı, şiir ve deney, şiir ve kuşku gibi konularda Nostalji Kitap & Kafe’de veya çevrimiçi düzenlenen panellere dair güncel bilgilere buradan ulaşılabilir.

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.