ManşetHayvan Hakları

Beykoz’da sokak köpeklerine havalı tüfekle saldırı

0

Beykoz Kanlıca Mahallesi‘nde bölgede yaşayan sokak köpekleri, kimliği bilinmeyen şahıslar tarafından  havalı tüfek saçması ile yaralandı.

1 Mart’ta 8 aylık olan bir köpeği veterinere götürdüklerinde kalçasının çıktığını ve kalça kemiğinin parçalandığını öğrenen vatandaşlar, röntgen görüntüsünde sırt kısmına saplanmış bir tüfek saçması da fark etti.

Veterinerin, kalçadaki kırılmanın araba çarpması gibi büyük bir darbeyle oluşabileceğini söylemesi üzerine vatandaşlar, bunun da kasıtlı bir darbe olabileceği görüşünü dile getiriyor.

Ertesi gün 4 aylık diğer bir yavru da aynı saçmalarla burnundan ve sırtından yaralandığını fark eden vatandaşlar gerekli resmi süreçleri başlattıklarını belirterek polis ve belediyenin sorumluları bulmasını istedi.

Aylardır bölgedeki diğer komşuları tarafından köpeklere bakım verdikleri için hedef gösterildklerini anlatan vatandaşlar, daha önce de bölgede köpeklere taş atan ve sopayla vuran insanlar tarafından tehdit edildiklerini, belediyeye köpekler hakkında asılsız iftiralarla giden şikayetler sonucu toplanmalarına engel olduklarını anlattı.

Baktıkları diğer 7 köpekte de benzer yaraların olduğunu, ancak vücutlarının içine saplandığı için saçmaların fark edilemediğini söyleyen vatandaşlar, sorumluların bir an önce bulunmasını istiyor.

Vatandaşlardan biri şu açıklamayı yaptı:

“Yaklaşık bir yıldır bölgedeki köpekler pek çok mahalle sakini tarafından zulme maruz kalıyor. Hukuksuzca tavuk, horoz hatta koç besleyen komşular, köpekleri korumaya çalışan bir avuç insanı  yıldırmaya çalışıyor ve hedef gösteriyor. Genç bir kadın köpeklere mama verdiği için sokakta tehdit bile edildi.

Biri havalı tüfekle bu köpeklere ateş açıyor, bu kabul edilebilir değil. Burnundan saçma parçası çıkardığımız 4 aylık yavru, kolaylıkla gözünden yaralanabilir ve durumu çok daha ağır olabilirdi. Belediyeye, polise sorumluları bulması için çağrı yapıyoruz. Bunun bir daha olmasını engellemek adına gerekirse devriye gezmelerini istiyoruz. Konunun peşinde olacağız ve sonuna kadar bu hayvanların yaşam hakkı için mücadele edeceğiz.”

Vatandaşlar ayrıca, köpeklerin asılsız ve kanıtsız iddialarla belediyeye şikayet edildiğini, ilerleyen zamnlarda hayvanlara saldırıların artmasından endişe ettiklerini belirtiyor.

Vatandaşların yaptıkları resmi başvurulardan ise henüz bir sonuç çıkmadı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.