ManşetDoğa MücadelesiYerel

Beycik Köyü’nde toplu ağaç kesimleri Likya Yolu’nu da tehdit ediyor

0

Beycik, Antalya ilinin Kemer ilçesine bağlı bir dağ köyü. Tahtalı Dağı’nın denize bakan yamaçlarında kurulmuş köy bir yandan da ziyaretçilerine Tekirova Üç Adalar manzarasını sunuyor.

Ancak yaklaşık iki aydır ormandaki vahşi yaşamın seslerine ve deniz manzarasına alışık olunmayan başka bir ses ve görüntü eşlik ediyor: Geniş çapta gerçekleştirilen ağaç kesimleri.

Bölgede halkı Yeşil Gazete’ye yaptığı değerlendirmede Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan kesimlerle ilgili bilgi edinme başvurusunda bulunduklarını ancak henüz yanıt alamadıklarını söyledi.

‘Kereste elde etmek için kesiliyor’

Ancak şu ana kadar yapılan görüşmeler neticesinde kesimlerin kereste elde etmek için yapıldığı tahmin ediliyor. Bölgedekiler uzun yıllar önce de bölgede benzer kesimler yapıldığını ancak bu sefer diğer kesimlerden farklı olarak düz kesim uygulandığını söylüyor.

Yani ağaçlar genç, yaşlı ayırt etmeksizin ve türlerine yönelik bir ayrıma gidilmeksizin kesiliyor ve belirlenen alan dümdüz ediliyor.

İmza kampanyası başlatıldı

Beycik, Ulupınar, Çıralı ve Olimpos sakinleri tarafından kesimlerin durdurulması ve şu ana kadar verilen zararın giderilmesi talebiyle bir imza kampanyası başlatıldı. Kesimlerin yapıldığı bölgenin 25’i bölge endemiği olmak üzere 865 farklı bitki türüne ev sahipliği yaptığı belirtilen açıklamada kesimlerin durdurulması talep ediliyor.

Ayrıca bölgede yaban keçisi, şah kartal, vaşak, kurt gibi azalan türlerin ve Likya semenderi gibi dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan türlerin yaşamını sürdürdüğüne değiniliyor.  

Likya Yolu’nu da etkiliyor

Kesimlerin devam ettiği bölge barındırdığı biyolojik çeşitlilik açısından eşsiz olmasının yanı sıra, dünyanın en önemli 10 yürüyüş rotasından biri olan Likya Yolu güzergahının da etki alanında bulunuyor. Ayrıca Likya Yolu’nun alternatif bir etabı da kesim yapılacak bölgenin içinden geçiyor.

 Açıklamada “Bu bölgede yapılacak büyük çaplı ‘kazıma’ faaliyetleri Kemer ve Antalya turizmini olumsuz etkileyecek, Likya Yolu’nun en popüler etaplarından birini çölleştirecek, doğa turizminden gelir elde eden bölge halkını ekonomik dara sokacaktır” ifadeleri yer alıyor ve yetkililer bu yanlıştan dönmeye davet ediliyor. 

Heyelan riski taşıyor

Yamaçlık alanda da kesimlerin devam ettiği belirtilen kampanyada “Kesim yapılacak alanın Beycik yerleşiminin hemen yanıbaşında olması, meyilli arazinin geniş çaplı bir düz kesim nedeniyle heyelan tehlikesi taşıyacağı da düşünüldüğünde bölge nüfusunu sağlık ve benzeri pek çok bakımdan doğrudan etkileyecektir” deniliyor.

Kampanyaya dahil olan bölge halkı Beydağları Milli Parkı civarında süren kesim kararının acilen durdurulmasını, endemik türlere ev sahipliği yapan bu bölgenin gerektiği gibi korunarak şu ana kadar uğradığı zararın el birliğiyle onarılmasını talep ediyor.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.