DoğaManşet

Belediye Başkanı’nın ‘Ağrı Dağı hayali’: Kafeler, dev Nuh’un gemisi, oteller…

0

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Küresel Covid-19 Sonrası Yeni Normal ve Belediyeler Toplantıları”nın Doğu Anadolu Bölgesi belediyelerine yönelik gerçekleştirilen toplantısına telekonferans yöntemiyle katılarak Ağrı Dağı Projesi’ni anlattı.

Başkan Sayan’ın ‘Bir Hayalim Var’ isimli projesinin detaylarını anlatmasının ardından Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Ağrı Dağı için Türkiye genelinde bir proje yarışması başlatılarak bölgenin turizmine kazandırılması için bir çalışma gerçekleştirileceği belirtildi.

Paintboll sahaları, oteller, turizm merkezi, hobi bahçeleri…

Toplantıda konuşan Sayan şunları söyledi:

“Ağrı Dağı’nda kayak pistleri, 4 bin metreye devasa bir Nuh’un gemisi inşa ederek dünyanın ve Türkiye’nin ünlü kafelerinin şube açabileceği bir yer haline getirmek, bütün turistlerin, turizme aşık insanların gelip orada bir çay içmesi onu sosyal medyada paylaşması bile Türkiye’nin tanıtımı, Ağrı’nın Doğu’nun tanıtımı açısından çok önemli bir nokta.

Orada ki konaklamalar, paintball sahaları, bungalov tipi oteller, Mardin evlerine benzer evlerin Ağrı Dağı’nın eteğinde yapılması, hobi bahçeleri, oradaki turizm merkezi İshak Paşa Sarayı, Meteor Çukuru, Buz Mağaraları, Urartu Kaleleri, Diyadin’de kaplıcalar, Balık Gölü’ndeki kırmızı pullu alabalıklar, Ağrı merkezde kurulacak Panoramik Nuh’un gemisi… Bunu bir konsept haline getirip dünyadaki, Türkiye’deki yatırımcılara açabilirsek, ben Doğu Anadolu’nun şahlanacağına inanıyorum. Kapısı dediğimiz Ağrı’dan başlayarak bütün Türkiye’de büyük bir başarı elde edileceğine canı gönülden inanıyorum.”

Kategori: Doğa

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.