EmekManşetTürkiye

BBC İstanbul bürosu çalışanları grevde: Gazetecilerin birlikte güçlü olduklarını bir kez daha göstereceğiz

0

BBC İstanbul bürosu, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması sonucu bugün itibariyle grev kararı aldıklarını açıkladı.

9 Ağustos tarihinde yapılan açıklamada çalışanlar, kurumla anlaşma sağlanamaması durumunda, büro için çalışan gazetecilerin greve çıkacağını duyurmuştu. 

‘Adil bir teklif beklemek hakkımız’

BBC İstanbul bürosu çalışanları tarafından yapılan açıklamada, BBC’nin üst üste iki yıldır resmi enflasyon oranının çok altında zam teklifi verdiği kaydedildi ve haklarını almadan grevden vazgeçmeyeceklerinin altı çizildi:

BBC İstanbul bürosunda çalışan gazeteciler adına 9 Ağustos 2021 tarihinde başladığımız toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde maalesef anlaşma sağlayamadık. Bugün burada grevi başlatırken, hakkımız olanı almadan vazgeçmeyeceğimizi de ilan ediyoruz.

Altı aydır BBC işverenine Türkiye’de yaşanan ekonomik darboğazın çalışanların alım gücünde büyük bir erimeye neden olduğunu anlattık. Taleplerimiz her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullarda gerçekçi ve insaniydi. Ancak resmi enflasyonun yüzde 14,6 olduğu 2020 yılında İstanbul’daki çalışanlarına yüzde 7 zam yapan BBC işvereni, 2021’de de benzer bir teklifle masaya geldi.

TÜİK’in yüzde 36 enflasyon açıkladığı, ancak bağımsız ekonomistlerin oranı yüzde 82 olarak hesapladığı bir ortamda, BBC görüşmeler sonunda yüzde 20 zam önerdi. İki yıl üst üste resmi enflasyon oranının çok altında zam teklif eden BBC işvereninin durumun ciddiyetini anlayamadığını görüyoruz. BBC işvereni İstanbul’daki çalışanlarına Türk lirası ile maaş ödemektedir. Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle İstanbul’daki maaş masrafları neredeyse yarı yarıya azalan BBC’den çalışanlarının emeklerine saygı duyan, adil bir teklif beklemek hakkımız.”

‘Taleplerimiz makul ve BBC açısından karşılanabilir talepler’

İstanbul’daki BBC çalışanları ile diğer ofislerde çalışan gazetecilerin hakları arasında önemli farkların olduğu kaydedilen açıklamada, adil bir teklif gelmediği müddetçe grevin devam edeceği ifade edildi:

Ayrıca, İstanbul’da BBC adına gururla çalışan gazetecilerin bazı temel yan haklarından mahrum bırakılmasını kabul etmiyoruz. İstanbul’daki çalışanların hakları ile hem Birleşik Krallık’taki, hem diğer ofislerdeki BBC gazetecilerinin hakları arasında önemli farklar bulunuyor. Bu durumu ayrımcılık olarak yorumluyoruz.

BBC işvereninden taleplerimize olumlu bir yanıt bekledik, konuyu ısrarla masada çözmek için çaba sarf ettik. Ancak karşı taraf ısrarla gerçeklerden uzak tekliflerini yeniledi. Bu uzlaşmaz tutum nedeniyle bugün grev uygulamasını başlatıyoruz.

Adil bir teklif gelmediği müddetçe grev pankartımız burada kalmaya devam edecek, grev gözcülerimiz her gün burada nöbetlerini tutacaklar.

Taleplerimiz makul ve BBC açısından karşılanabilir taleplerdir. Kararlıyız, kazanacağız, çünkü haklıyız. Gazetecilerin birlikte güçlü olduklarını bir kez daha göstereceğiz.”

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.