Türkiye

Bayrak satıcısı Sarıçiçek’e tahliye!

0
Taksim’deki Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan 8 kişi tahliye edildi. Serbest kalanlar arasında bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek de var.
Ali Sarıçiçek’in ve diğer tutukluların avukatı Tülay Odabaş dün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na giderek müvekkillerinin tahliyesi yönünde talepte bulunmuştu. Talebi değerlendiren nöbetçi 6. Sulh Ceza Mahkemesi, Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 8 şüphelinin tahliyesine karar verdi. Tahliye kararında, “Şüpheliler hakkında uygulanan tutuklama tedbiri ile verilmesi beklenen ceza arasındaki orantılılık ilkesi gereğince tutuklama kararlarının kaldırılması” denildi.

Ancak şüpheliler hakkında adli kontrol tedbiri konuldu. 8 şüphelinin de her gün mesai saatleri içinde karakola giderek imza atma şartı getirildi.

Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 8 şüpheli “Görevi yaptırmamak için direnme ve toplantı ve yürüyüşleri kanunuma muhalefet” suçlarından tutuklanmıştı.

Tahliye müjdesi, görüş sonrası geldi

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 6 Temmuz’da gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemede tutuklanan Ali Sarıçiçek’i avukatı Tülay Odabaş ve oğlu Selami (17) cezaevinde ziyaret etti. Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklama yapmak için hazırlanan avukat Odabaş’a adliyeden Sarıçiçek’in tahliye olduğu haberi geldi. Avukat Tülay Odabaş ve Selami Sarıçiçek (17), öğlen saatlerinde Metris Cezaevi’ne geldi. Odabaş, yaklaşık iki saat kaldıkları cezaevi çıkışında basın mensuplarına açıklama yapmak için hazırlandı. Tam bu sırada Odabaş’ın cep telefonu çaldı. Asistanının baktığı telefonda Ali Sarıçiçek’in tahliye edildiği haberi geldi. Avukat Tülay Odabaş, “Şu anda tahliye oldukları haberini aldık. Daha önce de beyan etmiştik. Türkiye’de maalesef yasaları uygulamak hakime göre savcıya göre değişiyor. Demek ki, şu anda yasaları doğru yorumlayan doğru uygulayan bir hakime denk gelmiş dosyamız ki müvekkillerimiz tahliye olmuş. Bu da ülkemiz adına sevindirici” dedi.Avukat Tülay Odabaş ve beraberindekiler daha sonra Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gitmek üzere bir taksiye binerek yola çıktı.

Bayrak satıcısının eşi: Adalet yerini buldu

Gezi Parkı olaylarının ardından 6 Temmuz’da gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemede tutuklanan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 8 kişi, tahliye edildi. Sarıçiçek’in avukatı Tülay Odabaş da Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek mahkemenin tahliyeye ilişkin kararını aldı. Adliye önünde bekleyen Ali Sarıçiçek’in eşi Merhamet Sarıçiçek de tahliye kararına sevindiğini belirttİ. Merhamet Sarıçiçek, “Tahliye kararına çok sevindik. Çünkü haksız yere hiçkimsenin özgürlüğü elinden alınamaz ki. Haksız yere yatmalarının hiçbir anlamı yoktu. Adalet yerini buldu” dedi.

“Eşimin tahliye edildiğini televizyondan öğrendim”

Eşi Ali Sarıçiçek’in ekmeğini kazanmak için çalıştığını söyleyen Merhamet Sarıçiçek,d “11 günden beri ne çektiğimizi bir Allah, bir biz biliyoruz. Bizim suçumuz yoktu. Biz her tarafta bayrak satan insanlarız. Biz Kazlıçeşmede de bayrak sattık, onun parasını yedik. Biz burada da satarız” iye konıştu. Eşi Ali Sarıçiçek’in tahliye edildiğini televizyondan öğrendiğini söyleyen Merhamet Sarıçiçek, “8 kişinin serbest bırakıldığını öğrenince hemen adliyeye koştum. Çocuklarımda babalarının tahliye olmasına sevindi” ifadelerine konuştu. Gezi Parkı olaylarına ilişkin bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 8 kişi, 8 Temmuz’da “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet etmek” ve “Polise mukavemet”iddiasıyla tutuklanmıştı.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.