ManşetYerel

Batman’daki susuzluk İsa Ülke’yi öldürdü

0
Fotoğraf: Kürdistan 24

Yaklaşık 20 gündür suların kesik olduğu Batman’ın Zilan Köyü’nde yıkanmak için girdiği kanalda boğulma tehlikesi geçiren ve hastaneye kaldırılan 16 yaşındaki İsa Ülke hayatını kaybetti.

İsa Ülke’nin babası Nuri Ülke, oğlunun çalıştıktan sonra kanala yıkanmak için gittiğini belirterek, “Burada boğulma tehlikesi geçirdiği için hastaneye kaldırıldı ve yaklaşık 5-6 saat sonra hayatını kaybetti. Köyde elektrikler, sular en az 20 gündür kesik. Allah’a havale ediyoruz” tepkisini gösterdi.

‘Dokuz köye su verilmiyor’

Konuyla ilgili TELE1’e konuşan CHP Batman İl Başkan Hüseyin Yaşar, “Dokuz köyümüze su verilmiyor. Pandemi döneminde insanları cezalandırıyorlar. Köylülerin borcu var ve bunu ödeyemiyorlar. Yetkililerle görüştük. Depolardan köye verilen bir su var. Elektriği kesildiği için bu depodan su alınamıyor” dedi.

Köylülerin de derelerden ve su kuyularından ihtiyaçlarını karşıladığını belirten Yaşar, “İsa Ülke adlı genç de kanaldan su almaya çalışırken düşüp boğulma tehlikesi geçiriyor ve hastanede yaşamını yitiriyor” ifadelerini kullandı.

Meclis’e soru önergesi verildi

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Ülke’nin ölümünü Meclis gündemine taşıdı. Konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Uca, şu soruları sordu:

  • Yıllardır çocukların ölümüne sebep olan sulama kanallarında herhangi bir önlem neden alınmamaktadır?
  • İsa Ülke’nin ölümüne de sebep olan su kesintileri ve sulama kanalının etrafında bir koruma sistemi yapılmamasının sorumlusu ya da sorumluları kimlerdir? Sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?
  • Su sıkıntısına neden olan elektrik kesintileri ile ilgili DEDAŞ’la bir görüşmeniz olmuş mudur? Olduysa sorunun giderilmesi ve tekrarlanmaması için hangi adımlar atılacaktır?
  • Kürt kentlerinin susuz bırakılması bilinçli uygulanan bir politika mıdır? Değilse, insanların hayatına mal olan bu ihmalin sebebi nedir?
  • Sulama kanalları ve su kesintileriyle ilgili verdiğimiz önergelere neden yanıt verilmemektedir?
  • Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta tek enerji sağlayıcısı konumunda olan DEDAŞ’ın su sıkıntılarına sebep olan elektrik kesintileriyle ilgili son beş yılda Bakanlığınıza intikal eden başvuru sayısı kaçtır?

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.