ManşetTürkiye

Batman Gercüş’te istismara uğrayan kız çocuğu devlet korumasına alındı

0

Batman‘ın Gercüş ilçesinde aralarında kamu görevlilerinin de olduğu 27 erkek tarafından istismar edildiği ve hamile bırakıldığı iddia edilen 15 yaşındaki P. Ö. devlet korumasına alınarak başka bir ilde bulunan çocuk koruma ilk müdahale merkezine yerleştirildi.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturmanın Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğünü belirterek, “Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, mağdur ve şüphelinin iddiaları/beyanları doğrultusunda tüm deliller toplanmakta, titizlikle değerlendirilmektedir” dedi.

Şüpheli bir kişi tutuklandı

Açıklamada “Soruşturma kapsamında şüphelilerden M.A., 13 Kasım’da tutuklanmıştır. Soruşturmaya konu olay hakkında bazı paylaşım ve iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Soruşturmada şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli tespit edilmemiştir” ifadeleri yer aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü ise sosyal medyada ‘dezenformasyon yaptıkları’ iddiasıyla 27 kişi hakkında adli süreç başlattı.

BATMAN BAROSU | www.batmanbarosu.org.tr

Batman Barosu’ndan açıklama

Batman Barosu ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada Batman Barosu Başkanı, Batman Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi üyeleri, P.Ö.’nün müdafiliğini yapmış avukatlarla birlikte Gercüş Adliyesi’ne giderek adli makamlarla görüşmeler yaptıklarını söyledi. Görüşmelerden elde edilen bilgiler şu şekilde sıralandı:

  • Mağdur çocuk P. Ö. 12 Kasım 2020’de Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat ederek istismara uğradığını ve hamile kaldığını beyan etmiş, konuyla ilgili olarak soruşturma açılmış ve soruşturma kapsamında şüphelilerden M.A. 13 Kasım 2020 tarihinde tutuklanmış, diğer bir şüpheli hakkında ise tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmıştır.
  • Olay Gercüş ilçesi sınırlarında gerçekleştiğinden, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma dosyası 17 Kasım 2020 tarihinde Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir.
  • Soruşturmaya konu olay hakkında Gercüş Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Kasım 2020 tarihli kararı ile gizlilik ve yayın yasağı kararı verilmiştir.
    Sosyal medyada yoğun bir şekilde işlendiğinin aksine ne mağdurun ifadesinde ne de şüphelilerin beyanında kamu görevlilerine yönelik bir suçlama yapılmadığı, soruşturma kapsamında kamu görevlilerine yönelik bir suçlama veya isnat olmadığı, vakıada toplamda 27 şüphelinin bulunduğu şeklindeki haber ve paylaşımların da gerçeği yansıtmadığı ve şu an dosya kapsamında şüpheli sayısının iki kişi olduğu bilgisine ulaşılmıştır.
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı mağdur P.Ö. yanında soruşturma dosyasına müdahil olmuştur.
  • Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığınca, mağdur ve şüphelinin iddiaları/beyanları doğrultusunda delillerin toplandığı ve soruşturmanın devam ettiği ifade edilmektedir.
  • Yine sosyal medyada yoğun bir şekilde işlendiğinin aksine Gercüş Cumhuriyet Savcılığı tarafından şu ana kadar fuhuşa sürüklenme iddiasıyla açılmış bir soruşturma olmadığı gibi bu konuda adli makamlara iletilmiş bir ihbar veya şikâyetin de bulunmadığı bilgisi tarafımıza iletilmiştir.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.