Manşetİfade ÖzgürlüğüTürkiye

Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç yeniden tutuklanarak cezaevine gönderildi

0

“MİT mensubu haberleri” davasında yargılanan ve haklarında verilen cezalar onanan gazetecilerden Murat Ağırel ve Barış Pehlivan Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne teslim oldu. Adliyedeki işlemlerin ardından Ağırel ve Pehlivan Silivri Cezaevi’ne götürüldü. Manisa’da tutuklanan Hülya Kılınç da cezaevine gönderildi.

Teslim olan Murat Ağırel, Twitter hesabından, “Şehit olan vatan evlatlarına şehadet dilediğim için bugün tekrar cezaevine giriyorum. Şehit edenler ise ülkemde renkli halılar ile karşılanıyor. Şimdiye kadar yazdığım hiçbir şeyi yalanlayamayanlar beni adaletsizlikle susturacaklarını sanıyorlar. Susmayın, korkmayın, alışmayın” paylaşımını yaptı. 

‘Susmayız, korkmayız, teslim olmayız’

Ağırel teslim olmadan önce de Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı: “Teslim olacağız, sonucunu hep birlikte göreceğiz. Üzücü. Türkiye’de hukukun siyasetle bir arada olmaması, anılmaması gerekiyor. Ülkemiz adına utanç verici durumlar yaşanıyor. Hukuk söyleyeceğini söylemiştir. Biz de hakkımızı hukuk yoluyla arayacağız. Gazeteciler kaçma şüphesiyle tutuklanır ya, gerçek gazeteciler kaçmazlar. Varsa suçları yargıda hesabını verirler. Bizler gazeteciyiz, kalemimizi namus biliriz. Susmayız, korkmayız, asla da alışmayız.”

‘AYM ve AİHM’e gideceğiz’

Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını belirten Murat Ağırel şöyle devam etti:

“Dosyaya hâkim olan bir kişinin bu şekilde kararını olmayacağını net şekilde görürler. Hukuk varsa ülkemizde eğer. Düşünün ki biz iki tane vatan evladını Libya’da şehit olmasından sonra ifşa ettiğimiz gerekçesiyle ceza aldık. Daha önce cezaevinde kalmamız için casusluk suçlaması adledildi bize, bundan beraat ettik. Sonra dendi ki fotoğrafları ifşa ederek bu suça sebebiyet verdiniz. Bu fotoğrafların zaten paylaşıldığını sunduk. Niyet beslendi. Bu bir niyetnamedir. Biz bunun MİT mensuplarının ifşasından olmadığını biliyoruz. Biz o gün iki vatan evladının şehadetini yüceltmek için attığımız bir Twitter mesajında sergilediğimiz tavır onların maneviyatına duyduğumuz saygıydı. Şimdi bugün Libya’daki vatan evlatlarımızın şehit olmasına sebebiyet veren kişi, darbeci Hafter’i biz ülkemizde ağırlayacağımızdan bahsediyoruz.

Ona silah, bomba, füze satan BAE. 15 Temmuz’da 250 vatan evladını şehit eden, o olayın finansörü diye adledilen, ki bunu ben söylemiyorum, devlet kaynakları, gazeteler söylüyor. O kişiler top atışlarıyla karşıladık. Şimdi de Cumhurbaşkanımız da orada. Bugün biz o kişilerin şehit ettikleri evlatlarını andığımız için cezaevine gireceğiz.”

Pehlivan: İşte geldik, gidiyoruz

Çağlayan Adliyesi’nden fotoğrafını paylaşan Barış Pehlivan da “Üçüncü kez…  İşte geldik, gidiyoruz… Hoşça kalın şimdilik… dedi

Pehlivan Adliye’de teslim olmak için beklerken gazetecilere şunları söyledi:  “Bugün ben cezaevine teslim oluyorum ancak bu benim çok iyi bildiğim bir hikâye. 11 yıl önce Zekeriya Öz’ün kararıyla İstanbul Emniyeti’nde bu sabahı karşılamıştım. Bir başka 15 Şubat sabahı cezaevine teslim oluyorum. Ben hep buradayım ama hukuksuzluğu yapanlar yaptıklarına sahip çıkamıyorlar. Bugünler gelip geçtiğinde geriye daha özgür bir ülke ve özgürlük için mücadele edenler kalacak.”

Pehlivan’ın avukatı Hüseyin Ersöz ise gazetecilerin kapalı cezaevinde kalmaması ve açık cezaevine sevklerinin yapılmasının; buradan da Covid izinleri kapsamında aynı gün tahliye edilmelerinin gerektiğini söyledi: “Bu izinler bittikten sonra tekrar cezaevine gidip teslim olacaklar. Denetimli serbestliğin uygulanması İçin İnfaz hakimliğine bir yazı yazılacak. Böylelikle denetimli serbestlik uygulanacak.”

Hülya Kılınç ise Manisa’da tutuklandı. Kararın infazı için Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince evinden alınan Kılınç, Manisa Şehir Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra cezaevine gönderildi.

Ne olmuştu?

Libya’da ölen MİT görevlisinin cenazesini haberleştirerek “kimliğini deşifre ettikleri” erekçesiyle sekiz gazeteci hakkında açılan davada, Pehlivan, Ağırel ve Kılınç’la birlikte Aydın Keser ve Ferhat Çelik’e  3 yıl 9 ay ve 4 yıl 8 ay 7 gün arasında değişen hapis cezaları verilmişti.

Mahkeme, Pehlivan ve Kılınç’a 3 yıl 9 ay, Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Ağırel’e de 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası vermişti. 9 Eylül’deki duruşmada Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel’in tahliyesine karar verildi.

Gazetecilerin istinaf başvurusu bu süreçte reddedildi. İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel’e “istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan verilen 4 yıl 8 ay 17 gün ve Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’a verilen 3 yıl 9 ay hapis kararı ise İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından 28 Ocak 2022’de onandı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.