EmekManşetTürkiye

Bakırköy Belediyesi işçileri: İşçilerle uğraşmayın, ekmeğiyle oynamayın

0

Bakırköy Belediyesi işçileri 12 Şubat’tan beri her salı ve perşembe günleri işçilerin toplu sözleşmelerinin yapılması, işten atılan işçilerin geri alınması, ücretlerinde kesinti yapılan işçilerin ücretlerinin eski haline gelmesi ve işçiler üzerinde yapılan baskılara son verilmesi için yaptıkları eylemin 12.’sini bugün gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında ilk olarak İstanbul Sözleşmesi‘ne değinilirken, sözleşmeyle ilgili, “İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması demek kadınlar ve tüm mağdurlar için kadınları şiddetten korumak ve adaleti sağlamak demektir. İstanbul Sözleşmesi’nin ivedi bir şekilde hayata geçirilmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

‘Belediye Başkanının söylemleri ve uygulamaları farklı’

Yapılan açıklamada, Bakırköy Belediyesi Başkanı Bülent Kerimoğlu‘nun toplu sözleşme yapmayacağı, çalışma koşullarından memnun olmayanların işten ayrılabileceği sözlerini sarf ettiği dile getirildi:

Demokratik söylemlerle, hak, hukuk, adalet ve demokrasi vurgusuyla göreve gelen Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, her gün yaptıkları ve konuştukları ile söylemleri ve uygulamaları farklılıklar göstermeye devam etmektedir.

Şimdi de işçileri zorla ve baskı ile toplayarak tehdit etmekten çekinmeyen Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, toplu sözleşme yapmayacağını, DİSK’i istemediğini ve 5 lira yemek parası ile ücretleri artırmayacağını işçilere söylemiştir. Belediye Başkanı bizzat alanlara inerek işçilere, ‘Uygulamaları beğenmeyenlerle yolumuzu ayıracağız’ demiştir. Hatta ‘Beğenmeyenler ve çalışmak istemeyenler çekip gidebilir’ deme cüretini de göstermiştir.

Bunları işçilerin yüzüne baka baka söyleyen Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, daha bir hafta önce basın karşısında ve sosyal medya üzerinden, emekçilerin yanındayız, emeğin en yüce değer olduğunu, emekçilerle sorun yaşamayız diyerek devamında ‘Yoksulluk, işsizlik gibi sorunlar ile mücadele etmeliyiz’ demiştir. Dediğimiz gibi Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu iki farklı kişiliğe sahiptir. Söylemleri farklı, uygulamaları farklıdır. Kamu görevini kötüye kullanmaktadır. Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na işçiler inanmamakta ve güvenmemektedir.”

‘Emek düşmanlığından başka bir şey değil’

Ayrıca, açıklamada kazanılmış hakların gasp edildiğinden ve ücretlerin düşürüldüğünden de bahsedildi:

Bakırköy Belediyesi kimsenin çiftliği olmadığı gibi, baskı, tehdit ve küfürlerin yapılacağı bir kurum değildir. Şimdiye kadar Bakırköy Belediye Başkanlığı yapmış Başkanlarımız, bu şekilde vurdum duymaz davranışlar sergilememiş ve kavgacı olmamışlardır. Ayrıca toplu sözleşme yapılıp yapılmaması yasa ve kanunlar ile belirlenir. Verdiğiniz 5 lira yemek ücreti ile emeğe ve emekçiye bakışınızı ortaya koymuş olmaktasınız. Kazanılmış hakları gasp etmek ve ücret düşürmek, emek düşmanlığından başka bir şey değildir.

Basında konuşulan ve kamuoyunda herkes tarafından bilinmekte olan Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun oturduğu konut tartışmalara neden olmuştu. Bugünkü değeri 2 milyon dolar yani yaklaşık 16 milyon TL’dir. Asgari ücretli bir çalışanın hiç harcama yapmadan 5664 ay yani 472 yıl boyunca alacağı ücreti biriktirmesi ile sahip olabileceği bir konuttur. Anlayacağınız sosyal adalet yine lafta kalmıştır. İşçilere gelince ‘Paramız yok daha fazlasını ödeyemeyiz’ diyenlerin, yaşam şartları ortadadır. Yaşadıklarımız ve gördüklerimiz gösteriyor ki, Bakırköy Belediyesinde hak, hukuk, adalet ve demokrasi yoktur.

Bizler emeğimize, alın terimize, ve insan onuruna yaşarış bir hayat sürdürmek, insanca yaşamak ve insanca çalışmak istiyoruz.”

‘İşçilerin ekmeğiyle oynamayın’

Belediye bütçesinin 2018 yılından beri arttığı, ancak personel giderlerinin 120 milyondan 90 milyona düşürüldüğü hatırlatılan açıklamada, belediyenin her yıl çalışanlarından 30 milyon kar elde ettiğinin de altı çizildi:

2018 yılından bugüne kadar belediye bütçesinin arttığını ama personel giderinin 120 milyondan 90 milyona düştüğünü söylemiştik. Bakırköy Belediyesi her yıl çalışanlardan 30 milyon kar ettiğini de belirtmiştik. Belediye bütçesi bellidir. Tüm bu olanlara ve imkanlara karşı taleplerimiz günün şartlarına göre en masum ve en demokratik taleplerdir. İşçilerin toplu sözleşmesi yapılsın, işçilerin demokratik ve yasal talepleri yerine getirilsin, işçilerle uğraşmayın, işçilerin ekmeği ile oynamayın, işçilerin sabrını ve inancını sınamayın.

Bakırköy işçilerinin anayasal hakkı olan toplu sözleşmelerini yapılsın.
Keyfi olarak işten attığınız işçileri geri alınsın.
Ücretlerinde kesinti yaptığınız işçilerin ücretlerini eski haline getirilsin.
İşçiler üzerinde yapılan baskılara, tehditlere son verilsin.
Sendikalı olma hakkımıza saygı gösterilsin.
Sorunlarımız masada çözülsün.”

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.