EkonomiManşetTürkiye

İmamoğlu: Bakanlık yasaklasaydı bile ucuz ekmek dağıtmaya devam edecektik

0

Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medyaya ve basına yansıyan “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belediyelere ait araçlarda ve büfelerde ekmek satışının yasaklanması haberine dair bir açıklama yaptı.

Bakanlık, haberlerin ve paylaşımların gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

‘Bakanlığımızı karalama maksadı taşıyor’

Yapılan açıklamada ekmek satışının yasaklanması iddialarının Bakanlığı karalama maksadı taşıdığı belirtildi ve şu açıklama yapıldı:

Sosyal medya mecralarında ve kimi basın yayın organlarında ‘Tarım ve Orman Bakanlığı Mobil araçlarda ve İBB’nin ekmek büfelerinde ekmek satışını yasakladı’ iddiası adı altında yapılan haberler ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Bu iddialar kamuoyunu yanlış bilgilendirmekle birlikte Bakanlığımızı karalama maksadı taşımaktadır. Nitekim, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 04.01.2012 tarihinde yayımlanan ‘Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ ile tüketime sunulan ekmek, ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, muhafaza, taşıma ve pazarlanmasına yönelik özellikler belirlenmiştir.

21.01.2021 tarihli söz konusu talimat ‘Konu: Konutta Ekmek Üretimi Talimatı’ başlığı altında yayılanmış bir bildirimdir.

Sonuç olarak; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İBB’nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan bir bildirimi/genelgesi söz konusu değildir.”

‘Zaten devam edecekti’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin belediye tarafından halk ekmeklerin satışının devam edip etmeyeceği sorusunu şöyle cevapladı:

Zaten devam edecekti. Dün yazılan yazı, başka türlü bir uygulama olarak sahaya yansısaydı bile, biz, ekmek satışımıza devam edecektik. Hazırlığımız o yöndeydi. Tarım Bakanlığımız açıklamayı yaptı. Onu kastetmedekilerini ifade ettiler. Dolayısıyla sorun kalmadı. Ama yine ifade edeyim; İstanbul’da, bu yoksul günlerde, insanların bir liralık ekmek almak için kuyruklara girmesi çok önemlidir. Buna yönelik yapılan her hizmet, değerlidir.”

‘Yoksullukla mücadelede hiçbir engel tanımayacağız’

İmamoğlu, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacaklarını vurgulayarak şunları belirtti:

Bütün kamu kurumları, ‘Ben bu hizmete nasıl katkıda bulunabilirim’ diye hareket etmelidir ve bu bilinçte karar almalıdır. Dünkü kararın ilk intibaı hepimizi çok üzmüştür. Tarım Bakanlığı’nın bu süreci ifade etmediğini açıklaması, sorunu şimdilik çözmüştür. Ama ekmek davası, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacağımızı da tüm İstanbul halkına duyuralım.”

İBB Başkanı “Bir ifade karmaşası mı vardı? Yoksa bugün düzeltilen bir durum muydu?” sorusunu ise “Onu, kamuoyunun ve hukukçuların takdirine bırakıyorum” şeklinde cevapladı.

‘Gerekirse evinize teslim ederiz’

İBB Sözcüsü Murat Ongun ise vatandaşların çıkan haberlerden endişe duymamalarını belirterek Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

İstanbul Halk Ekmek, mobil hizmet araçları ile İstanbullulara sağlıklı ve ucuz ekmek hizmetini her koşulda sürdürecektir. Vatandaşlarımız kamuoyuna yansıyan haberlerle ilgili endişe etmesin. Gerekirse ihtiyaç duyduğunuz ekmeği evinize teslim ederiz.”

Ne olmuştu?

Yeni Halk Ekmek büfeleri kurulması talebi belediye meclisinde AKP ve MHP’nin oylarıyla iki kere reddedilmiş, bunun üzerine İBB de mobil halk ekmek büfelerini açmıştı.

Daha sonra AKP ve MHP işletme hakkının şehit yakınları, gaziler, engelliler, dul ve yetimlere verilmesi şartıyla halk ekmek büfelerinin açılmasına onay vermişti.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.