ManşetSporTürkiye

Bakanlık Atatürk Orman Çiftliği’ni spor kulübüne tahsis etti: SİT alanında ticaret

0

Sayıştay, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis edilmiş Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisini imzalanan bir protokolle ve “gençlik ve spor hizmet ve faaliyetlerinde” kullanılmak şartıyla bir spor kulübüne tahsis edildiğini tespit etti. Rapora göre söz konusu spor kulübü, 64 bin metrekare büyüklüğünde 1. Derece SİT alanı üzerinde düğün ve nikah gibi organizasyonlar yaptı.

Anka Haber Ajansı‘ndan Mahir Bağış‘ın aktardığına göre; arazi üzerindeki yüzme havuzu da yine kulüp tarafından üçüncü kişilere kiralanarak tahsis, amacının dışında kullanıldı.

49 yıl bedelsiz tahsis edilmişti

Sayıştay’ın Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2021 yılı hesaplarına ilişkin hazırlanan denetim raporunda, mevzuata göre; “bakanlığa tahsisli taşınmazların spor kulüplerine, protokol yapılmak suretiyle bedelsiz olarak kırk dokuz yıla kadar tahsis edilmesi mümkün olduğu, ancak bu kapsamdaki tahsis ve kullanım hakkı devirlerinde, taşınmazın gençlik ve spor hizmet ve faaliyetlerinde kullanılması gerektiği” belirtildi.

Rapora göre, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile toplam 258 bin 186 metrekarelik alan, 2008’de; 49 yıl süre ile bedelsiz olarak genel müdürlüğe tahsis edildi.

Yine rapora göre; protokolde genel müdürlüğün bu alan üzerinde bulunan tesislerin kullanım hakkını spor kulüplerine devredebileceği, ancak sporun geliştirilmesi dışında hiçbir şekilde ticari bir amaç için tahsis edilemeyeceği, birinci derece sit alanı sayılan alanda gerekli izinler alınmaksızın mevcut yapılar dışında yeni tesis yapılamayacağı belirtildi.

30 yıl bir spor kulübüne kiralandı

AOÇ tarafından Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilen alanın 64 bin 264 metrekarelik kısmının kullanım hakkı genel müdürlük tarafından Temmuz 2010 tarihli protokol ile 30 yıl süre ile bedelsiz olarak bir spor kulübüne tahsis edildi.

Raporda; “Protokolde kulübün, bu alanda ancak spor amaçlı olmak kaydıyla yeni tesisler yapabileceği ve ticari amaçlı yapılaşma yapamayacağı, AOÇ ile Genel Müdürlük arasındaki protokol hükümlerine riayet etmesi gerektiği belirtilmiştir” ifadesine yer verildi.

Sayıştay; spor kulübüne tahsis edilen alan üzerinde yapılan fiziki incelemede taşınmazın üzerinde düğün, nikâh ve benzeri organizasyonların yapıldığını, yüzme havuzuna sahip ticari bir yapılaşma bulunduğu ve bu alanın spor kulübü tarafından üçüncü kişilere kiralandığını tespit etti.

Raporda, bu durumun; spor amaçlı yapılan taşınmaz tahsisinin yanı sıra genel müdürlüğün hem AOÇ ile hem de spor kulübü ile yapılan protokollere aykırılık teşkil ettiği belirtildi.

Sayıştay raporunda, spor kulübüne yapılan tahsisin iptal edilmesi, birinci derece sit alanı olarak kabul edilen alan üzerinde ticari yapılaşmaya izin verilmesi ile ilgili hukuki süreçlerin başlatılması gerektiği ifade edildi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.