Kanal İstanbulManşetTürkiye

Bakan Kurum: Kanal İstanbul için Cumhuriyet’in en şeffaf ÇED süreci yürütüldü

0

2022 yılı bütçesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonu‘ndaki görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesi için Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı ve en şeffaf ÇED sürecinin yürütüldüğünü iddia etti.

Kurum, Kanal İstanbul’un Boğaz’ın özgürlük projesi olduğunu ileri sürdü.

‘Kanal İstanbul milletin onay verdiği büyük bir proje’

Kanal İstanbul projesiyle ilgili eleştirilere yanıt veren Bakan Kurum, “Kanal İstanbul’u kime sordunuz diyenlere cevabımız şu; milletimize sorduk” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Yüzyılın en büyük, Cumhuriyet tarihinin en muazzam projesi Kanal İstanbul’u defalarca anlattım. Burada da anlattım. Yine anlatayım. Kanal İstanbul, Cumhurbaşkanımızın milletinin onayına sunduğu, milletin de onay verdiği büyük bir projedir.”

‘İstanbul’u depreme hazırlayan büyük bir dönüşüm projesi’

Bakan Murat Kurum, Kanal İstanbul projesinin Türkiye’nin en çevreci projesi olduğunu kaydetti:

Yüzde 52’si yeşil alanlardan oluşan Türkiye’nin en çevreci şehircilik projesidir. Yapacağımız rezerv konutlarla İstanbul’u depreme hazırlayan büyük bir dönüşüm projesidir.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, bilim insanlarının Kanal İstanbul’a yönelik olumsuz görüşleriyle ilgili olarak da “Şu bilim insanlarını bile ayıran, ayrıştıran aklı artık terk edin. Biz, Kanal İstanbul’da Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı, en şeffaf ÇED sürecini yürüttük. ÇED Raporunu da 200 bilim insanımızın katkılarıyla hazırladık” ifadelerini kullandı.

‘Tehdit dili kullanılıyor’

Murat Kurum, Kanal İstanbul ile ilgili tehdit dilinin kullanıldığını da söyledi:

Kanal İstanbul ile gündeme gelmeye çalışanların ne yazık ki bir tehdit dili kullandığına şahit oluyoruz. Bir bakıyorsunuz müteahhitler tehdit ediliyor, bir bakıyorsunuz devlet kurumları, bakanlık çalışanları, kurumların başındaki yöneticiler tehdit ediliyor, vatandaşlarımız tehdit ediliyor.

Bu tehdit dilini kullananlar şunu çok iyi bilmelidir ki bu millet, bu tehditlere kulak asmaz, tehdit edenleri görüyor ve gereken cevabı da verecektir. Ben sadece, Yunus Emre’nin sözüyle yetiniyorum, ‘İlla edep, İlla edep’ diyorum. Yakmakla, yıkmakla, küfretmekle, tehdit etmekle muhalefet edilmez. Siz yıkmak dersiniz, biz yapmak deriz. Siz yıkarsınız, biz yaparız. Yakıp yıkanlar, yapmanın mutluluğunu, eser kazandırmanın gururunu, milleti memnun etmenin ne demek olduğunu bilmezler.”

You may also like

Comments

Comments are closed.