Türkiyeİklim KriziManşet

Bakan Kurum: İklim dostu belediye projelerine 2022’de 37 milyar lira aktaracağız

0
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma Vizyonu” kapsamında, bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların katılımıyla “Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye” temasıyla Antalya Belek‘te düzenlenen istişare toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı. 

Kurum, İller Bankası eliyle belediyelerin “iklim dostu” projelerine 2022 yılında 37 milyar TL kaynak aktaracaklarını söyledi.

İklim değişikliğinin tehdit ettiği dünyanın geleceğini kurtarmak için yeşil kalkınma devriminin tek çıkar yol olduğunu söyleyen Kurum,  11 maddeden oluşan Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye Sonuç Bildirgesi’nin ilk maddesini şöyle açıkladı:

“İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında sera gazı azaltım, uyum faaliyetleri, yasal düzenleme ve afet önleme çalışmalarımıza öncelik vereceğiz. Son yıllarda yaşadığımız afetler, ülkemizde yaşanan sel, fırtına, taşkın ve yangınlar derinden etkileyen bir afet süreci yaşattı. canlarımızı kaybettik, şehirlerimiz zarar gördü. İklim değişikliğiyle mücadelemize hizmet edecek, ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu çalışmalardan biri olan İklim Kanunu’na altlık oluşturacak çalışmalarımızı inşallah 6 ay içerisinde tamamlayacağız. Bu çerçevede aslında 2053 vizyonu ile birlikte İklim Kanunu’yla tüm sektörleri ilgilendiren çalışmaları yapacağız.”

81 ilde iklim uyarı sistemleri

2030 Ulusal Katkı Beyanını da bu yıl bitmeden güncelleyeceklerini belirten Kurum, “İklim kriziyle etkin mücadele için geliştireceğimiz Türkiye Ulusal İklim Portalı’yla 81 ilimizin tamamında, tüm doğal alanlar ve şehir merkezlerinde iklim uyarı sistemleri kuracağız. Bu sistemle olası afet alanlarına yakın yerlerde yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlayacağız.”

Bakan, ikinci madde kapsamında iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında şehirlere yeşil finansman imkanlarını artıracaklarını kaydetti:

“İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle ‘iklim dostu’ projelere 2022 yılı içerisinde 37 milyar lira kaynak aktaracağız. Emlak Katılım Bankamızla vereceğimiz güçlü bir maddi destekle de çevre dostu konut ve araçların yaygınlaşmasını sağlamak için gerek yerel yönetimlerimizi gerekse vatandaşlarımızı teşvik edeceğiz. Belediyelerimize çevreyi kirletmeyen, egzoz gazı üretmeyen, vatandaşımızın sağlığına zarar vermeyen elektrikli ve hibrit motorlu araçları hibe edeceğiz, yine bu noktada belediyelerimize, yerel yönetimlerimize finansman desteği vereceğiz.”

‘Kirletenden alıp temiz üretime teşvik vereceğiz’

Hava Emisyon Yönetim Portalı kapsamında 8 bin sanayi tesisinin 20 bin bacasının kayıt altına alınıp, izlendiğini söyleyen Kurum, “Bu sistemle kirletenden elde edilen gelirleri, kuracağımız Emisyon Ticaret Sisteminin de altlığı olacaktır. Elde edilen gelirleri temiz üretim teknolojilerini kullanan sanayi tesislerine teşvik olarak vereceğiz” dedi.

Tarımda ve enerjide yeşil kalkınma adına yapılacak yatırımları da açıklayan Çevre ve İklim Bakanı,  “Tarımda ve enerjide yeşil kalkınma adına yeşil alan üreten, sürdürülebilir tarım yapan vatandaşlarımız ve temiz enerji yatırımı planlayan yatırımcılarımız için 50 milyon metrekare hazine taşınmazıyla sektörlerimizi destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kurum, Yenilenebilir Enerji Yatırım Portalı’nı da bu yıl içerisinde tamamlayacaklarını duyurdu.

Depozito Yönetim Sistemi

Sonuç bildirgesinin üçüncü maddesini, “Dönüşümü ve tasarrufu esas alan tüm sektörlerimizde yeniden kullanımı hakim kılacak döngüsel ekonomi modeline geçeceğiz” şeklinde açıklayan Kurum, Döngüsel Ekonomi Ulusal Eylem Planı’nı 2021’de çalıştıklarını ve bu yıl içerisinde çalışmayı paylaşacaklarını söyledi; “Sıfır Atık Hareketi’ne destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Kurum, tekstilden plastiğe, inşaattan imalat sanayisine kadar onlarca farklı sektörde analizleri tamamlayacaklarını, döngüsel ekonomi eylemlerini titizlikle gerçekleştireceklerini kaydetti.

Yeniden kullanılabilen ambalajlar için geliştirilen Depozito Yönetim Sistemi’ni 81 il ve 972 ilçede yaygınlaştıracaklarına dikkati çeken Kurum, atık su arıtma tesislerini, gelir getiren ekonomik bir kaynağa dönüştürecek adımlar atacaklarını da vurguladı: 

Atık su arıtma tesislerimizi, bir yeşil teknoloji ürünü olan biyorafineri tesislerine dönüştüreceğiz. Böylece işletme maliyetlerimizi büyük oranda düşürecek, atık suyun yeniden kullanımını da artırmış olacağız. Bunlarla da yetinmeyip, atık sudan hidrolik enerji, arıtma çamurundan biyogaz elde edeceğiz ve vatandaşımızın hizmetine vereceğiz.” 

12 sektörde Çevre Etiketi Sistemi

Kurum, sonuç bildirgesinin dördüncü maddesini ise şöyle açıkladı:

“Çevre etiketi sistemini yaygınlaştıracak, çevre dostu ürün ve hizmet sektörlerinde rekabet gücümüzü artıracağız. Bu çerçevede geliştireceğimiz teknolojilerle birlikte dünyada söz sahibi bir ülke olma yolunda çalışmalarımızı yapacağız. Şu anda seramik, tekstil, temizlik kağıdı, bulaşık deterjanı, turistik konaklama tesisleri, kozmetik ve cam gibi yedi ürün ve hizmet kolunda yürüttüğümüz Çevre Etiketi Sistemi’ni, 2023 yılında 12 sektöre çıkaracak ve çevre dostu sanayilerimizin rekabet gücünü artıracağız.”

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.