DünyaManşet

Bağdat patlamasında ölü sayısı 200’den fazla

0

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Cumartesi gecesi IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) tarafından sivilleri hedef alan bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 200’den fazla olduğu açıklandı.

Fransız haber ajansı AFP’ye bilgi veren Iraklı yetkililer ölü sayısının 213’e ulaştığını, 200’den fazla kişinin de yaralandığını belirtti.

bağdatSayılar resmi makamlar tarafından da teyit edilirse, olay Irak tarihinin en kanlı intihar saldırısı olarak kayıtlara geçecek.

Irak’ta 3 gün ulusal yas ilan edildi

Saldırı sonrası ülkede 3 gün ulusal yas ilan eden Irak hükümeti, Bağdat’a girişlerde güvenlik önlemlerinin artırılacağını açıkladı.

Saldırı, Cumartesi gece yarısı, Bağdat’ın merkezindeki Karada mahallesinde bir restaurant ve alışveriş merkezinin yakınlarında düzenlendi.

Bomba yüklü araçla yapılan saldırı sırasında sahur vakti öncesi dışarıda bulunanlar nedeniyle caddenin kalabalık olduğu belirtilmişti.

Patlama ardından caddedeki bazı binalar alev aldı. Yangın söndürme çalışmaları Pazar günü de devam etti.

Ölenler arasında birçok çocuk da var.

Başbakan Abadi protesto edildi

İkinci bir saldırı ise kentin kuzeyinde yer alan ve yine ağırlıklı olarak Şiilerin yaşadığı bir mahallede düzenlendi. Bu saldırıda da en az beş kişi öldü.

IŞİD Karada’daki saldırıyı üstlendi. Saldırının düzenlendiği yeri ziyaret etmek isteyen Irak Başbakanı Haydar el Abadi ise protestoyla karşılaştı.

Bir grup, Abadi’nin olay yerine gelen konvoyuna taşlarla saldırdı. Göstericiler Abadi’ye “Hırsız” diye bağırdı.

IŞİD, Irak’ın Musul kentinin içinde bulunduğu Kuzey ve Batı bölümünün büyük kısmını hala elinde tutuyor.

Ancak Irak güçleri geçen hafta Felluce kentini IŞİD’den geri almıştı.

Suriye’nin kuzeyinde ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD’in elinde bulunan Menbic’e yönelik operasyonu ise sürüyor.

 

BBC

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.