DünyaManşet

BAE’de evli olmayan çiftlerin birlikte yaşaması ve alkol satışı suç olmaktan çıkarıldı

0
Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yürürlüğe giren bir dizi reformla “namus kisvesi altındaki cinayetlere” yönelik cezanın hafifletilmesini öngören yasa maddesi iptal edildi. Evli olmayan çiftlerin birlikte yaşamaları suç olmaktan çıktı ve alkol satışı serbest bırakıldı.
BBC‘nin BAE medyasından aktardığına göre, yeni düzenlemelerle ayrıca ülkede yaşayan göçmenler, şeriat hükümlerine değil, kendi ülkelerindeki boşanma ve miras kanunlarına tabi olacak.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde nüfusun çok büyük bir bölümü yabancılardan oluşuyor. Ülkede her bir BAE vatandaşına dokuz göçmen düşüyor.

BAE yönetimi turizmi geliştirmek ve yabancı yatırımcıları cezbetmeyi hedefliyor

Tacizci erkeklere verilecek cezalar ağırlaştırıldı

Ülkede şimdiye kadar “namus” bahanesiyle işlenen cinayetlere hafif cezalar veriliyordu. Yeni düzenlemelerle bu ceza indirimlerini mümkün kılan yasa maddesi iptal edilirken, kadınları taciz eden erkeklere verilecek cezalar ağırlaştırıldı.

BAE’de restoran ve barlarda alkol tüketilebiliyordu. Ama bunun için ruhsat almak ya da alkolü evde içmek gerekiyordu. Yeni düzenlemeyle ruhsat alamayan Müslümanların da serbestçe alkol tüketebileceği belirtiliyor.

BAE yetkilileri ülkelerini uluslararası platformda modern bir iş ve turizm merkezi olarak tanıtmasına rağmen, tecavüze uğradığı şikayetinde bulunan kadınların kendilerini hapiste bulması gibi haberler de sık sık uluslararası medyada yer alıyordu. 

 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.