Kültür-Sanat

Aziz Nesin 100 yaşında “Ömrüne Sığmayan Adam” Sergisi Çankaya’da

0

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, doğumunun 100. Yılında Aziz Nesin’in arşivinden oluşan “Ömrüne Sığmayan Adam” sergisine ev sahipliği yapacak.

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM), doğumunun 100. Yılında usta yazar Aziz Nesin’in yazılı ve görsel arşivinden oluşan “Ömrüne Sığmayan Adam” sergisine ev sahipliği yapacak.

11-18-45-nesin_19082016_aSergide, Aziz Nesin’in yüzbinlerce dokümandan oluşan kişisel arşivinden bir seçki, elyazması notları, günceleri, kitapları, eşyaları ve aldığı ödüllerin yanı sıra yaşamı üzerine video röportajlar ve belgeseller de yer alacak. Aziz Nesin’e ilişkin yazı-çizi, fotoğraf, karikatür, afiş gibi görsel malzemelerin de olduğu sergide, Nesin’in tanıklık ettiği 6-7 Eylül olayları, Sivas katliamı gibi Türkiye’nin yakın tarihinde iz bırakan olayların belgeleri de yer alacak.

Nesin Vakfı tarafından düzenlenen sergi, Türkiye’de sanat, edebiyat, politika gibi mevzulara Aziz Nesin’in gözünden bakma, Nesin’i bilindik klişelerin ötesinde tanıma olanağı sunarken, Nesin’in yaşamı süresince ortaya çıkardıklarının yanı sıra ömrüne sığdıramadığı işlerine de yer verecek.

ÇSM’nin iki katında yer alacak serginin ilk bölümünde Aziz Nesin’in yaşadığı döneme (1915-1995) yer verilirken ikinci bölümünde ölümünden sonra çevrilen, basılan kitapları, Nesin’in planladığı ve bugün hala çalışmaları devam Nesin Vakfı, Nesin Yayınevi, Nesin Matematik Köyü’nün görselleri de bulunacak.

Aziz Nesin’in şimdiye kadar basılmış tüm kitaplarının da yer alacağı sergi, 30 Eylül-8 Kasım tarihleri arasında görülebilecek.

Emek Yoğun Sergi

İstanbul, İzmir ve Bursa’da gösterilmesinin ardından ilk kez Ankaralılarla buluşacak sergi, yoğun emekle hazırlandı.

Küratörlüğünü Işın Önol’un yaptığı, arşiv çalışmalarını Esin Pervane ve Salih Bora’nın yürüttüğü sergide, “Aziz Nesin Yaşıyor” belgeseli ile Nesin Vakfı Arşivi’nden video seçkisi ise Fatih Pınar ve Burcu Kolbay tarafından hazırlandı. Nesin Vakfı’nın yapım görüntüleri Tan Oral tarafından kayıt altına alınırken, Ethem Özgüven tarafından dijitalleştirildi.

Serginin içeriği, Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin ve yöneticisi Süleyman Cihangiroğlu başta olmak üzere Nesin Vakfı danışmanlığında sürdürüldü.

You may also like

Comments

Comments are closed.