Akbelen DirenişiDoğa MücadelesiEkolojiİklim KriziManşet

Ayvalık, Burhaniye ve Kazdağlarından orman katliamına tepki: Akbelen’e dokunma!

0
Akbelen

Türkiye‘nin birçok yerinden ekoloji örgütleri, toplamda dört yılı aşkın bir süredir İkizköylüler ve aktivistlerce Limak Holding‘e bağlı kömür santraline karşı korunan Akbelen Ormanı‘nda kesimin başlatılmasına tepki gösterdi.

Ayvalık Tabiat Platformu, Ayvalık Koruma Girişimi, Burhaniye Çevre Platformu ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği‘nin yayımladığı bir ortak basın açıklamasında, dün sabah Muğla‘nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’na kesim için girildiğine değinilerek durum “TOMA’larla, yüzlerce jandarma ile gelen kesim ekibi, Akbelen ormanına vahşice saldırdı. Akbelenli köylü kadınların ağıtı sürerken ağaçlar birer birer devrildi” ifadeleri kullanıldı.

Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Küçükkuyu Emek ve Demokrasi Güçleri Desteği ile hazırlanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Akbelen köylüleri, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarına kömür sağlamak için açılmak istenen kömür ocaklarına karşı uzun süredir direniyor. Kömür ocakları çok sayıda köyü yuttu ve yutmaya da devam ediyor. Akbelenliler artık köylerini, tarlalarını, ormanlarını kömüre vermek istemiyor. IC Enerji ve Limak Enerji ortaklığında işletilen termik santrallar yıllardır bölge halkını zehirledi, hasta etti, öldürdü. Köyleri yuttu. Ormanları yok etti. Akbelenliler daha fazla hasta olmak, topraklarını, ormanlarını kaybetmek istemiyor. Ormandaki canların yok olmasını istemiyor.”

Akbelen

Kömürdeki bu ısrar neden?

Ekoloji savunucuları “İçinde bulunduğumuz cehennem sıcaklarına yol açan iklim değişikliğinin başlıca nedenlerinden olan termik santrallar ve kömür havzalarındaki bu ısrar neden?” diye sordu.

Açıklamada insanlar hayatlarından, yaşam alanlarından, geçim kaynaklarından olurken, orman ekosistemleri yok olurken, enerji şirketlerinin iktidar eliyle her gün daha da palazlandığı, kârlarına kar kattığı vurgulandı.

Anayasa’ya göre ormanları koruması gereken devlet, kendi eliyle ormanları yok ediyor” diyen aktivistler, “Yangın bahanesi  ile Kazdağı Ekofest’e ormanı yasaklayan iktidar, müştereğimiz olan ormanı kendi kesiyor. Enerji ve maden şirketleri ormanlarımızda, yaşam alanlarımızda kol geziyor” dedi.

Akbelen

Enerjiniz batsın, kömürden çıkın!

Doğa savunucuları, şu ifadeleri kullandı:

Kazdağları’ndan Akbelen’e, Munzur’dan Cerattepe’ye, Madra’dan Bergama’ya, ülkemizin her yanı yangın yeri. Bir yandan hayat pahalılığı ile, zamlarla boğuşan halk, diğer yandan iktidarın yaşam alanlarını, tarlalarını ellerinden almak için yaptıkları saldırılara karşı direniyor. Direnenler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, hak ihlallerine uğruyor. Artık yeter! Enerjiniz batsın! Madeniniz batsın! Bizler sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz!

İktidara seslenen ekoloji toplulukları, “İktidara sesleniyoruz: Daha fazla yanmak istemiyoruz! Daha fazla ölmek istemiyoruz! Uluslararası taahhütlere de uyarak, kömürden acil olarak çıkın ve emekçilerin haklarını koruyarak Yeniköy-Kemerköy Santrallarını ve  tüm diğer santralları, tüm kömür havzaları ile birlikte kapatın” diyerek kömürden çıkış çağrısı yaptı.

Akbelen

‘Akbelen’de kesimi durdurun, ablukayı kaldırın’

Akbelen’deki kesimin durdurulması için Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrıda bulunan ekoloji aktivistleri, “Buradan Tarım ve Orman Bakanlığı’na sesleniyoruz: Ekiplerinizi geri çekerek Akbelen’de devam eden orman kesimini acilen durdurun! Akbelen’deki ablukayı kaldırın” dedi.

Doğa savunusu platformları, Akbelen Ormanı’ndaki yaşam alanını korumak için mücadele veren İkizköylüler ve aktivistlere desteğini açıklayarak kamuoyuna çağrıda bulundu:

Bizler, yaşam savunucuları olarak, Akbelen’de direnen dostlarımızın yanındayız. Tüm ülke kamuoyunu Akbelen direnişine destek olmaya çağırıyoruz.

Akbelen ormanını vermeyeceğiz!

‣ Akbelen Ormanı’nda sabaha karşı testere sesleri: Maden için ağaç kesimine başlandı
‣ Akbelen’de ağaçları savunanlara cop, kalkan, biber gazlı jandarma müdahalesi: Gözaltılar var
‣ İkizköylü Esra Işık’tan kolluk kuvvetine: Gözüme bakamıyorsunuz çünkü gerçeği biliyorsunuz
‣ Akbelen’de köylülere ikinci saldırı: Tomalar kullanıldı, 65 yaşındaki kadın hastanelik oldu
‣ Akbelen’de son gelişmeler: İkizköylü kadınlar oturma eylemi başlattı
‣ Akbelen Ormanı’nda ekokırım: Jandarma barikatının ötesinde binlerce ağaç katledildi
‣ Akbelen’de doğa savunucularından ağaçlara sarılarak sivil itaatsizlik eylemi: Gözaltılar var

You may also like

Comments

Comments are closed.