Manşetİfade ÖzgürlüğüTürkiye

Aysel Tuğluk için Adli Tıp Kurumu’ndan rapor: Cezai sorumluluğu var

0

Adli Tıp Kurumu (ATK), cezaevinde demans teşhisi konulan ve tahliyesi istenen eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkında “ceza sorumluluğunun tam olduğu” yönünde rapor verdi.

Kobanê Davası’nda tutuklu olarak yargılanan Tuğluk hakkında, mahkemenin talebi üzerine Adli Tıp Kurumu tarafından rapor hazırlandı. Demokrasi İçin Hukukçular grubunun Twitter hesabından yapılan açıklamada, rapor “üstün körü” olarak değerlendirildi.

Savunma yapabilecek mi?

Mahkemenin suçlama konusu olan dönemde Tuğluk’un cezai sorumluğunun tespiti ve savunma yapıp yapamayacağını tespitini istediği hatırlatılan açıklamada, “ATK talebe rağmen Aysel Tuğluk’un savunmasını yapıp yapamayacağına dair karar vermemiştir. Bu nedenle ATK’nın, mahkemenin savunmaya ilişkin sorusuna cevap vermeden, bugün itibari ile cezaevinde kalma koşullarına ilişkin de değerlendirme yapmadan verdiği karar hukuken anlamsızdır” denildi.

“Ancak ATK raporunda kararın dışında tıbbi değerlendirme ve belirlemeler de vardır” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“ATK Aysel Tuğluk için ‘halihazırda Hafif Bilişsel Bozukluk tespit’ etmiştir. Bireyin yargılamada savunma yapabilmesi için tam bir bilişsel duruma ve iradeye sahip olması şarttır. Sonuç olarak; Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesinin raporundaki tıbbi değerlendirmeler ve tespitler Aysel Tuğluk’un sağlık durumu nedeniyle savunma yapamayacağını ve yargılanamayacağını ayrıca cezaevinde kalmasının uygun olmayacağını göstermektedir. Aysel Tuğluk hakkındaki tıbbi belirlemeler ve tespitler neticesinde ATK Dördüncü İhtisas Dairesi görüş bildirmeli ve Mahkeme Aysel Tuğluk için geç olmadan infazı erteleyerek tahliye kararı vermelidir.”

‘ATK suç işliyor’

Rapora tepki gösteren Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın kampanya grubu da yetkili sağlık kurumlarının “cezaevinde kalamaz” raporlarını dikkate almayan Adli Tıp Kurumunun suç işlediğini belirtti:

“Aysel Tuğluk’un ağır hastalığına ilişkin yetkili sağlık kurumlarının “cezaevinde kalamaz” raporlarının dikkate alınması, hukuka, insan haklarına uygun bir karar vermesi gerekirken #AdliTıpSuçİşliyor ATK, bugün verdiği raporla Aysel’in yaşamını hiçe sayarak siyasi bir karar verdi. ”

“ATK’nin görevinin hukuk, adalet ve tıp etiğine uygun, insan sağlığını, yaşamını gözeten kararlar vermektir, siyasi kararları onamak değil” denilen açıklamada, kararın insan haklarına aykırı olduğu belirtildi; Tuğluk’un derhal serbest bırakılarak tedavi olması talep edildi.

Gruptan 18 Şubat Cuma günü saat 12.30’da tüm kadın avukatlara, İstanbul Barosu önünde toplanma çağrısı yapıldı.

Ne olmuştu?

Aysel Tuğluk, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı görevinde bulunduğu dönemde, 29 Aralık 2016’da tutuklanmış ve 16 Mart 2018’de  “örgüt yöneticisi olmak” iddiasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi  Tuğluk hakkında verilen hapis cezasını onadı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da 6-8 Ekim Kobani eylemlerine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Tuğluk için ayrıca tutuklama kararı verdi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.