Kültür-SanatManşet

“Ayrımcılık” temasıyla düzenlenen Sabancı Vakfı Üçüncü Kısa Film Yarışması‘na son başvuru 16 Kasım

0

Sabancı Vakfı Üçüncü Kısa Film Yarışması‘na başvurular sürüyor. Her yıl Türkiye’nin ve dünyanın en önemli sorunlarından birine odaklanan yarışmanın bu yılki teması “Ayrımcılık”. Yarışma için son başvuru tarihi ise 16 Kasım 2018.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kısa Film Yarışması’nın kanaat önderliğini dünyaca ünlü belgesel yönetmeni Joshua Oppenheimer üstlendi.

“Ayrımcılık yaptığımızda aynı zamanda kendi insanlığımızı da yok ederiz”

Dünyanın en önemli festivallerinde pek çok ödüle layık görülen ve kısa filmleriyle de dikkat çeken Oppenheimer, “Ayrımcılık her koşulda insanlık dışıdır. Ayrımcılık yaptığımızda aynı zamanda kendi insanlığımızı da yok ederiz. Daha kırılgan gruplara kalbimizi kapatırız. Öteki ile ilgili her şeyi bildiğimizi, üstün olduğumuzu sanıp böbürleniriz. Bu, gururumuzu besler; fakat bizi diğer insanlara karşı duyarsızlaştırır. Bizi insan yapan yegane özelliğimizi, empati kurma yetimizi yok eder. Ayrımcılık yaptığımızda, olduğumuzu sandığımız şeyin çirkin bir gölgesinden ibaret alaycı ve acımasız varlıklar oluruz. Kendi düşüncelerimiz dahil, ayrımcılığa ortaya çıktığı her yerde direnmeli ve karşı durmalıyız. Ayrımcılığın düşüncelerimizi ele geçirmesine izin vermemeli, sonsuz anlayışla hareket etmeliyiz” dedi.

Yarışmaya başvuracak eserlerin en fazla 5 dakika uzunluğunda olması ve ayrımcılık sorununu anlatmaları gerekiyor. Eserler, öncelikle ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak.

Yarışmaya başvuran eserlerin yönetmen (eser sahibi) ve / veya yapımcısından en az birisinin T.C. veya K.K.T.C. vatandaşı olması gerekiyor. Bir kişinin birden fazla eser ile başvurabileceği yarışmaya daha önce herhangi bir yerde gösterilmemiş ve ödül almamış eserler kabul edilecek. Eser sahiplerinin bugüne kadar çekmiş olduğu herhangi bir uzun metraj filmi bulunmaması gerekiyor.

Ayrımcılık sorununu en iyi şekilde sunan, yönetmelik kriterlerine uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan eserlerin birincisine 15 bin TL, ikincisine 10 bin TL, üçüncüsüne 5 bin TL verilecek.

 

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.