ManşetTürkiye

AYM’den Pamukova tren kazası için 18 yıl sonra karar: Hak ihlali

0
Anayasa Mahkemesi (AYM), 2004’te Sakarya’nın Pamukova ilçesinde yaşanan tren kazasına ilişkin bireysel başvuruda, yaşam hakkının maddi ve usul yönünden ihlal edildiğine ve başvuruculara 90 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Haydarpaşa-Ankara seferini yapan yolcu treni, 2004’te Sakarya’nın Pamukova ilçesinde raydan çıkmış; 38 kişi yaşamını yitirmiş, 80’den fazla kişi yaralanmıştı.

Kazanın ardından trenin birinci ve ikinci makinisti ile tren şefi hakkında açılan davada önce mahkumiyete hükmedildi. Yargıtay‘ın verdiği iki kez bozma kararı sonrası ise 2019’da zamanaşımı nedeniyle dava düştü. TCDD yetkilileri hakkında başlatılan soruşturmaya ise izin verilmedi.

Bu şekilde 15 yılı aşkın süren yargılama sürecinin ardından kazada hayatını kaybedenlerden bir kişinin yakınları, yaşam hakkının ihlal edildiğini ileri sürerek AYM’ne bireysel başvuru yaptı.

Başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme, Anayasa’nın 17’nci maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının maddi ve usul boyutu yönünden ihlal edildiğine, başvuruculara 90 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Yüksek Mahkeme ayrıca, karar örneklerinin bilgi amaçlı yargılamayı yapan yerel mahkeme ve Adalet Bakanlığına gönderilmesini kararlaştırdı.

Gerekçe

AYM’nin bugünkü Resmi Gazete‘de yayımlanan kararında şu ifadeler yer aldı:

“Anayasa Mahkemesi somut başvuruya konu tren kazasında yetkili makamların demir yolu taşımacılığı gibi tehlikeli bir faaliyet nedeniyle yaşam ve fiziksel bütünlüğe karşı oluşan riskleri bertaraf etmek için kendilerine düşen pozitif yükümlülük kapsamında gerekli ve yeterli önlemleri aldıklarının söylenemeyeceği kanaatine varmıştır. Açıklanan gerekçelerle yaşam hakkının maddi boyutunun ihlal edildiğine karar verilmiştir.”

AYM, yaşam hakkının usul boyutunun da ihlal edildiğine karar verdi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.