DünyaManşet

Ay’ın güney kutbuna inen ilk araç olan Hindistan’ın Pragyan’ı keşfe başladı

0

Hindistan, Ay’ın büyük ölçüde keşfedilmemiş güney kutbu yakınına araç indiren ilk ülke oldu. Pragyan adı verilen gezici araç bilimsel veriler toplamak için keşif turlarına gecikmeden başladı.

Sanskrit dilinde “Bilgelik” anlamına gelen Pragyan, Hindistan’ın iddialı ama oldukça uygun maliyetli olarak geliştirdiği bir araç.

Altı tekerlekli ve güneş enerjisiyle çalışan gezici araç, henüz detaylıca haritalandırılmamış olan bir bölgede dolaşacak ve iki haftalık ömrü boyunca görüntüler ve bilimsel veriler toplayacak.

Rusya’nın aracı yüzeye çarpmıştı

Chandrayaan-3 isimli bu görevin başarıyla yürütülmesi bilim ve uzay alanındaki rekabet adına önemli bir gelişme çünkü sadece birkaç gün önce aynı bölgeye bir Rus aracı iniş yapmak istemiş ancak yüzeye çarparak başarısız olmuştu.

Hindistan Uzay Ajansı (ISRO) da bundan dört yıl önce de bir Ay görevi için girişimde bulunmuş ancak başarısız olmuştu. Ancak ülke uzay yolculuğu yapabilen uluslar seviyesine istikrarlı bir şekilde ilerliyor.

Canlı yayında, tezahüratlarla izlediler

Chandrayaan-3 görevi yaklaşık altı hafta önce binlerce kişilik kalabalığın tezahüratları ile başlatıldı. Hint siyasetçiler, görevin başarısı için dua ritüelleri düzenledi ve okul çocukları Ay’a inişinin son anlarını sınıflardaki canlı yayınlardan izledi.

Başbakan Narendra Modi ise daha önce yalnızca ABD, Rusya ve Çin tarafından gerçekleştirilen türden bir Ay inişinin “sadece ülkesi değil tüm insanlık adına bir zafer olduğunu” söyledi.

Hız almak için dünyanın etrafında birkaç kez döndü

Hint aracının Ay’a ulaşması, 1960’larda ve 1970’lerde oraya birkaç gün içinde ulaşan Apollo yolculuklarından çok daha uzun sürdü. Çünkü Pragyan daha az güçlü bir roketle fırlatıldı ve bir ay sürecek yolculuğuna çıkmadan önce hız kazanmak adına Dünya‘nın etrafında birkaç kez dönmek zorunda kaldı.

Bunun sebebi Hindistan’ın diğer büyük güçlerle karşılaştırıldığında nispeten düşük bütçeli bir uzay programının olması. Chandrayaan-3’ün maliyeti sadece  74,6 milyon dolar ve bu, diğer ülkelerdeki benzeri pek çok projeninkinden düşük bir rakam.

Ancak ülkenin uzay programları 2008’de Ay’ın yörüngesine ilk kez bir uydu gönderilmesinden bu yana boyut ve ivme açısından önemli ölçüde artış gösterdi.

Mars’tan sonra sırada Venüs var

Hindistan, 2014 yılında Mars‘ın yörüngesine bir araç yerleştiren ilk Asya ülkesi olmuştu ve ISRO bu yılın eylül ayında da Güneş’e bir sonda göndermeyi planlıyor.

ISRO aynı zamanda gelecek yıla kadar Dünya’nın yörüngesine üç günlük mürettebatlı bir görev başlatacak.

Ayrıca, 2025 yılına kadar Ay’a başka bir sonda göndermek üzere Japonya ile ortak bir projeye girişilecek. Önümüzdeki iki yıl içinde de Venüs‘e bir yörünge aracı gönderilecek.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.