YerelEkolojiManşet

Aydın’da yeni maden sahaları ihaleye çıkıyor

0
Aydın Söke-Karakaya Kuvarsit Ocağı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), Aydın ve İzmir illerinde yer alan 4. grup maden sahasını uç ürün üretimine yönelik tesis kurulması şartıyla ihaleye çıkarıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre tesislerden uç ürün olarak feldispat ve kuvars üretilmesi isteniyor.

Sahanın ihalesi 24 Şubat’ta gerçekleştirilecek. Sahaya ait bilgiler ihale ilanının yayınlandığı tarihten ihale gününe kadar MAPEG’in internet sitesinde ilan edilecek. Başvurular, ihalenin yapılacağı tarihte saat 13.30-14.00 arasında ihale komisyonuna doğrudan teslim edilecek.

Aydın’da bulunan Gökbel Feldispat madeni

Başvuru yapılmayan alanlar tekrar ihaleye çıkıyor

Buna ek olarak toplam 74 maden sahasının 52’si bir grup, 22’si ikinci bir grup olmak üzere ihale edilerek aramalara açılacak. Bu sahalar için ihale tarihleri, MAPEG’in internet sitesinden duyurulacak.

MAPEG’in daha önce ihaleye açtığı fakat başvuru yapılmayan 305 maden sahası ise ikinci defa ihale edilecek. Sahalara ait bilgiler 28 Şubat ile 30 Mart tarihleri arasında duyurulacak. Söz konusu sahaların ihaleleri 2 Nisan’da gerçekleştirilecek ve sadece doğrudan yapılan başvurular kabul edilecek.

İhale sahaları yerleşim yerlerini kapsıyor

Aydın’da ihaleye açılan 15 yerin bir kısmı ikinci derece sit alanlarına ve kültür miraslarına yakınken bazı alanlar yerleşim yerlerini kapsıyor. Aydın’ın Bozdoğan, Didim, Çine, Karpuzlu, Karacasu, Kuşadası, Köşk ve Söke ilçelerinde olmak üzere toplam 4 bin 783,31 hektarlık alan maden işletmesi ve araması yapılmak üzere ihaleye açılacak.

Geçtiğimiz yıl Didim Belediyesi için CHP’den başkan aday adayı olan avukat Nesrin Sandalcı, change.org üzerinden ihalenin durdurulması için bir imza kampanyası başlattı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ve Aydın Valiliği’ne yönelik açılan kampanyada madenlerin bölge ekolojisine vereceği zararlara değinildi. İhalelerin iptal edilmesi talep edildi.

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.