ManşetTürkiye

Avukata ‘biber gazına tekme attın’ davası

0

Berkin Elvan’ın hayatını kaybettiği gün protesto gösterisi düzenleyen yurttaşlar ve destek olan avukatlara 2.5 yıl aradan sonra dava açıldı. Davada yargılanan avukat Gökmen Yeşil, polisin attığı gaz bombasını tekmeyle uzaklaştırmakla suçlandı. Avukatlar, yasadışı gösteri düzenleme, yönetme, ihtara rağmen dağılmama ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından yargılanacak. Dava, 9 Mayıs günü Küçükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlayacak.

Gezi Direnişi sırasında ekmek almaya giderken polis tarafından gaz fişeğiyle vurulan 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın yaşamını yitirdiği gün, Avcılar Gezi Dayanışması, Marmara Caddesi’nde protesto eylemi yaptı. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Merkez yöneticisi avukat Gökmen Yeşil, avukatlar Zülfükar Erden ve Turan Hançerli de olası hak ihlallerine karşı hukuki destek vermek üzere olay yerine gitti. Polis, yürüyüşe izin vermeyerek, eylemcilere gazla müdahale etti. Bazı göstericiler gözaltına alındı. Müdahaleden iki buçuk yıl sonra, üç avukat dahil 9 kişiye dava açıldı. Erden ve Hançerli 6 yıl, Yeşil ise 9 yıl hapis istemiyle yargıç karşısına çıkacak.

Koşarak tekme attı

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, avukatlar Gökmen Yeşil ve Turan Hançerli’nin, yasadışı toplanan ihtara rağmen yürüyüşe geçen grubun içerisinde bulunduklarının tespit edildiği ifade edildi. Yeşil’in ayrıca, güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında koşarak yerdeki yeni atılmış gaz kapsülünü ayağı ile tekme atarak, görevli çevik kuvvet ekibine doğru fırlattığının görüntülendiği belirtildi. Avukat Zülfükar Erden’e ise Marmara Caddesi ve Namık Kemal Caddesi kesişiminde bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi’ne ait seçim karavanı devrildiği sırada, karavanın yanındaki grubin içerisinde bulunduğu kaydedildi. Avukatlara atılı suçun, görev suçu kapsamında olmadığını savunan savcı, bu nedenle soruşturma izni alınmasına da gerek duymadı.

“Kafamı mı uzatmalıydım?”

Avukat Yeşil, yaklaşık 3 yıl sonra açılan davaya tepki göstererek, “14 yaşındaki bir çocuğun katledilmesi karşısında doğal olarak yüz binlerce insan adalet beklentisi içerisine girdi. Katillerin ve sorumluların açığa çıkarılması ve cezalandırılması talep edildi. Berkin’in yaşamını yitirdiği gün Avcılar’daki fikir ve eylem hakkını kullanan yurttaşlarla beraber bir avukat olarak katıldım. Polisin saldırısı karşısında gerekirse polis yetkilileri ile görüşmek, hak ihlallerinin önüne geçmek ve tespit etmek için olay yerinden ayrılmadım. Hatta çoğunlukla yurttaşlar ile polisin arasında durdum” diye konuştu.

Avukat Yeşil, gaz kapsülünü ayağıyla ittiği doğrulayarak, şu ifadeleri kullandı: “Tekme nedeniyle, avukat arkadaşlardan ayrıca, polise direnme suçunu işlediğim öne sürülmüş. Gaz kapsülüne tekme attığım doğrudur. Ama ne yapmam bekleniyordu, kafamı mı uzatmalıydım, alıp koynumamı koymalıydım? Yargı makamları maalesef adalet beklentisini karşılayacak adımlar atmak yerine yurttaşları sindirmenin başka bir ayağı olmayı tercih ediyorlar. Biz adalet talebinde ısrar etmeye devam edeceğiz.”

 

(Cumhuriyet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.