EkolojiManşet

Avrupa’dan 2030 hedefi: Meşrubat şişe ve ambalajları yüzde 100 geri dönüşümle üretilecek

0

Avrupalı ​​meşrubat üreticileri bu hafta 2030 için yeni vizyonlarını açıklayarak plastik şişelerde yüzde 100 geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzeme kullanma planlarını duyurdu.

2025 yılına kadar şişelerin üzerindeki ambalajlarının yüzde 100’ünün pet şişelerin de yüzde 50’sinin geri dönüştürülmüş içerikten oluşacağı taahhüt edildi.2030 yılına kadar da pet şişelerinde de yüzde 100 oranına ulaşılması hedefleniyor.

‘Döngüsel ambalaj vizyonu’ olarak adlandırılan modeli endüstri grubu UNESDA başlattı.  UNESDA yetkilileri bunun hem teknik hem de ekonomik olarak fizibil olduğunu belirtiyorlar.

‘Hedef döngüsel ekonomi modeline geçmek’

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre PepsiCo Avrupa Yöneticisi Ian Ellington yaptığı açıklamada “Hedefimiz tüm ürünlerimizde tam bir dairesel ekonomi modeline geçmek” dedi.

Ellington, “Ambalajın asla israf edilmemesi gereken bir kaynak olduğuna inanıyoruz ve tam döngüselliğe ulaşmak ve Avrupa Komisyonu’nun yeşil ekonomiye geçişi hızlandırma gündemini desteklemek için çok sayıda adım atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu geçen yıl Mart ayında yeni bir döngüsel ekonomi eylem planını açıklayarak, ambalaj, inşaat malzemeleri ve araçlar gibi alanlarda geri dönüştürülmüş plastiklerin kullanımına ilişkin 2021 sonuna kadar zorunlu şartlar getirileceğini duyurmuştu.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.