Ekolojik YaşamManşet

Avcılar Belediyesi’nden geri dönüşüm hamlesi

0

Avcılar Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından 2014 yılından beri 67 Bin ton atık (kâğıt, plastik, cam, metal)  toplanarak hammadde haline getirildi. Ayrıca toplanan her bir ton plastikle 14.000 kw/h ve 1 ton cam geri dönüşümü ile 100 litre petrol tasarrufu sağlandığı  da yetkililer tarafından dile getirildi.

Aynı zamanda “1 Litre Atık Yağ Bir Milyon Litre Temiz Suyu Kirletir” sloganı ile Avcılar ilçesinde bulunan 140 adet atık yağ bidonu sayesinde atık yağların (bitkisel yağlar ile kullanılmış kızartmalık yağlar) geri dönüşümü sağlanıyor.

İlçede bulunan diğer bir atık grubu olan kullanım ömrünü tamamlamış ya da fiziksel olarak hasara uğramış atık pilleri geri dönüşüme kazandırmak için belediye binasında, okullarda ve kamu binalarında atık piller toplanıyor. Aynı zamanda Avcılar Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçılar Derneği (TAP) işbirliği ile başlatılan projede toplanan atık pil karşılığında ilçe okullarında atık pil yarışması düzenlenmekte olup 250 kg pil toplamaları karşılığında her okula tablet veriliyor.

 

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.