Manşetİklim Krizi

Atmosferdeki karbondioksit oranı 2019 yılında da rekor kırdı

0
Fotoğraf: Shutterstock

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) atmosferde bulunan ve iklim değişikliğine yol açan karbondioksit emisyonlarının 2019 yılında da rekor kırdığını duyurdu.  WMO tarafından yayınlanan yıllık Sera Gazı Bülteni‘ne göre atmosferdeki karbondioksit yoğunluğu sanayi devrimi öncesi seviyeye kıyasla yüzde 148 yükseldi.

Bültende, atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunun 2018’de milyonda 407,8 parçacık iken bu oranın, 2019’da milyonda 410,5 parçacığa ulaştığı belirtildi.

2020’de artış devam edecek

Covid-19 salgınıyla pek çok ülkenin aldığı karantina önlemlerinin ve endüstriyel yavaşlamanın sera gazı yoğunluğunu ve hava kirliliğini azalttığı vurgulanan bültende, bu olumlu gelişmeye rağmen 2020’de karbondioksit seviyelerinin yükselmeye devam edeceği uyarısı yapıldı.

Geçici tahminlere göre, 2020’de karbon emisyonlarında yüzde 4,2 ila 7,5 arasında azalma görüleceğini belirten WMO, bu miktarın sürekli olarak artan karbon emisyonlarında yalnızca küçük bir düşüş olduğuna vurgu yaptı.

Pek çok bilim insanı bu yıl salgın nedeniyle küresel uçuşların iptal edilmesiyle karbon emisiyonunda yıllık bazda en büyük azalmanın gerçekleşeceği tahmininde bunuyordu.

Görsel: Dünya Meteoroloji Örgütü

Yılların birikimi

BM Cenevre Ofisinde düzenlenen basın toplantısına video konferans yöntemiyle katılan WMO Atmosfer ve Çevre Araştırma Bölümü Şefi Oksana Tarasova, “Atmosferdeki CO2 yoğunluğu 1750 tarihinden bu yana birikmeye devam ediyor. Dolaysıyla, o zamandan beri atmosfere koyduğumuz her bir parça mevcut konsantrasyona şekil veriyor. Bu, dünyada bugünün olayı değil. İktisadi ve insani gelişmişliğin tüm tarihi bizi bu küresel 410,5 ppm’ye seviyesine götürdü” değerlendirmesinde bulundu.

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas da “Karbondioksit atmosferde yüzyıllarca ve okyanusta ise daha da uzun süre kalıyor” uyarısı yaptı.

Örgütten 22 Nisan’da yapılan açıklamada, Covid-19 salgınının, atmosferdeki sera gazı yoğunluğunu geçici olarak düşüreceğine dikkati çekilmiş, iklim değişikliğinin ise devam edeceği uyarısında bulunulmuştu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.