EkolojiKentManşet

Atatürk Orman Çiftliği için yeni imar planı değişikliğine de iptal

0

Ankara 10. İdare Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) tarihi sit alanında emniyet hizmet alanı inşa edilmesine ilişkin yeni plan değişikliğini de iptal etti.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yenilenen imar planına ilişkin de dava açmıştı.

AOÇ’ye yönelik daha önceki girişimleri de yargı yoluyla durduran Oda,  farklı parsel ve adada emniyet hizmet binası yapımına ilişkin plan değişikliğini de iptal ettirmişti.

Atatürk Orman Çiftliği’nin ABD’ye satılması yargıya taşındı
Atatürk Orman Çiftliği’ne şimdi de ‘spor vadisi’ projesi
Atatürk Orman Çiftliği’ne emniyet binasının yürütmesi durduruldu
Yargıdan Atatürk Orman Çiftliği’nde plan değişikliğiyle vakfa kiralanan alana iptal kararı
Danıştay’ın Ayasofya kararını emsal gösteren Mimarlar Odası Atatürk Orman Çiftliği için harekete geçti

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, AOÇ’de talanda ısrar edenlerin peşini bırakmadık. AOÇ’de atılan her adımı titizlikle takip ediyoruz. Ankara 10. İdare Mahkemesi, 8619 ada 6,7,8 parsel sayılı taşınmazları kapsayan alanda ‘resmi kurum alanı (emniyet hizmet alanı)’  amaçlı 1/10000 koruma amaçlı nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliğini iptal etti. Böylece AOÇ’deki hukuksuzluk bir kez daha yargı kararıyla ortaya kondu. Peş peşe elde ettiğimiz hukuk zaferleri, kamu yararı ve AOÇ mücadelemizde bize güç veriyor.”

Tarihi sit alanı statüsündeki alanlarda ancak tarihi SİT statüsü ile uyumlu yapılaşma ve kullanım kararlarının getirilebileceğine dikkat çeken Karakuş Candan, “getirilen emniyet hizmet alanı kullanımının özellikle uyuşmazlık konusu alanın tarihi SİT statüsünün mevcut niteliği ile bağdaşmayacağı, bu kullanımın Atatürk Orman Çiftliği arazisinin tarihi statüsünün korunup geliştirilmesine herhangi bir katkısının olmayacağı sonucuna varıldığından dava konusu planlama kararında bu yönüyle hukuka uyarlık bulunmamaktadır” diye konuştu.

‘Cumhurbaşkanlığının yeri Çankaya Köşkü’dür’

Karakuş- Candan mahkemenin ilke kararına atıfta bulunmasına işaret ederek, şunları söyledi:

“Yargının sarayı kaçak hale düşüren 1700 sayılı ilke kararı ile gerekçelendirmesi, Atatürk Orman Çiftliği alanlarında yürüttüğümüz bütünlüklü hukuk süreci için açısından büyük önem taşımaktadır.

Karar gerekçesinde bir kez daha Kaçak Saray’ın kaçaklığının altı çizilmiştir. Mahkeme daha önce de, tarihi SİT alanlarında kamu kurumu alanı yapılamayacağı gerekçesi ile telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracağı için yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Söz konusu plan değişikliğinin iptal edilmesi, haklılığımızın tescilidir. Cumhurbaşkanlığının yeri Çankaya Köşkü’dür. ”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.