DoğaManşetTürkiye

Atatürk Orman Çiftliği’ne şimdi de ‘spor vadisi’ projesi

0

Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) parçalanmasına yeni proje ve yapılarla devam ediliyor. Şimdi de Gençlik ve Spor Bakanlığı, AOÇ’ye yapılması planlanan yeni bir proje için hazırlıklara başladı. Bakanlık, “Atatürk Orman Çiftliği Spor Vadisi Projesi” için proje ve etüd raporlarının hazırlanması amacıyla ihale yaptı. İhaleyi alan şirket; mimari, statik, mekanik projeler ile zemin etüdünü yapacak. Sözleşme bedeli olarak şirkete 291 bin lira ödenecek. Proje dosyalarının hazırlanması için şirkete 240 gün süre verildi. Projeler ile zemin etüdü 29 Nisan’da bitirilecek.

BirGün’ün haberine göre, Ankara 7. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği’nde “spor alanı” amaçlı plan değişikliklerinin yüksek yoğunluklu yapılaşma içerdiğini belirterek, iptal etmişti. Ocak ayında alınan iptal kararında, plan değişikliğinin AOÇ’nin kimliğini bozacak nitelik taşıdığı, yapılaşma koşulları açısından imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğu vurgulanmıştı.

‘Proje bilgileri paylaşılmıyor’

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Gözde Güldal, “Projeye ilişkin bir bilgi paylaşılmıyor fakat bizim tahminimiz projenin Devlet Mezarlığı’nın doğusunda yer alan bir bölgeye yapılacağı yönünde. Ağustos ayında Spor Vadisi’nin projesini yaptırmak için ihaleye çıkmışlar. Proje çizdirilecek, devamında da inşaat projesi yapılacak ve kiraya verilecek. Bu AOÇ’nin 50-60 yıllık talan sürecinde gördüğümüz bir hikâye. Sayıştay raporuna göre AOÇ’de 150’ye yakın kiracı var ve bunlar denetlenmiyor. Bu alanlar yapılaşma içerisinde ve kontrol mekanizması yok” dedi

‘AOÇ, boş arazi mantığıyla talan ediliyor’

Güldal, AOÇ’nin boş bir arazi mantığıyla talan edildiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “AOÇ ‘yi bir bütün olarak koruyacak bir plan çalışması yapılması gerekiyor. Bakıldığında bu tür projeler 80 sene önce AOÇ içerisinde zaten üretilmişti. Bakanlığın yapmak istediği bu tür projelerin altından çıkan şey rant oluyor. Kaçak sarayın yapılması sonucunda o bölge sürekli genişledi. Sarayla beraber cami, külliye, ABD Büyükelçiliği ve en büyük talan projesi Ankapark yapıldı.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.