EmekManşetTürkiye

Ataşehir’de kağıt toplayıcılarının depolarına gece baskını: 200’e yakın gözaltı

0

İstanbul Ataşehir‘de “ülkeye kaçak yollarla girdikleri” gerekçesiyle kağıt toplayıcılarına yönelik 49 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyona Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, Özel Harekat Şube Müdürlüğü ve Ataşehir Belediyesi de ekipleri katıldı.

Çok sayıda gözaltı var

Operasyonda çok sayıda kağıt toplayıcısı gözaltına alınırken, iş makineleri de kullanılarak kağıt toplanılan alanlar yıkıldı ve buralarda arama yapıldı. Arama sonucunda ise çekçek arabaları ve diğer malzemelere belediye ekipleri tarafından el konuldu.

Gözaltına alınan kişiler üst aramaları ve kimlik tespitinin ardından otobüs ve minibüslere bindirilerek Tuzla Göçmen Toplama Merkezi‘ne götürülürken, işlemleri tamamlanan mültecilerin sınır dışı edileceği kaydedildi.

Gazeteci Emre Orman tarafından paylaşılan bilgiye göre, Ataşehir’de yapılan baskında yaklaşık 200 kağıt işçisi gözaltına alındı.

Öte yandan, İstanbul Dudullu Kadosan Oto Sanayi Sitesi önünde bulunan atık kağıt depolarına baskın yapılmış, bu duruma direnen işçilerden bazıları gözaltına alınmış ve tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmişti. Bu işçilerden üçü hakkında tutuklama kararı çıktı.

Valiliğin açıklaması

İstanbul Valiliği, 23 Ağustos tarihinde toplama işleminin çevre ve halk sağlığı sorunlarına neden olduğu iddiasıyla yasaklandığını duyurmuş ve konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

Şehrimizde izinsiz-ruhsatsız atık toplama ve ayırma faaliyetleri; başta çevre ve halk sağlığı sorunları olmak üzere, kayıt dışı ve sağlıksız koşullarda istihdama yol açmakta, ayrıca kamu zararı ve haksız kazanca sebebiyet vermektedir. Bütün bu olumsuzlukları gidermek amacıyla denetimlerimiz devam ediyor, devam edecektir. Bu ilçelerimizde bir daha çekçekçi diye tabir edilen atık toplayıcıları olmaması için belediyelerimiz, muhtarlıklarımız ve hemşehrilerimizin gereken duyarlılığı göstereceklerine inancımız tamdır.”

Kategori: Emek

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.