Türkiye

Atalay: Türkiye’deki Suriyeli sayısı 300 bin

0

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ülkemizde yaşayan Suriyeli sığınmacı sayısının yaklaşık 200 bini kamplarda olmak üzere 300 bin kişi olduğunu söyledi.

Reyhanlı’daki patlamayı gerçekleştirenlerin, Türk vatandaşı olduğunu hatırlatan Beşir Atalay, sığınmacıların patlamada her hangi bir rolünün olmadığını ifade etti. Atalay, sınırlardaki güvenlik önlemlerinin baştan beri ileri seviyede olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Necip Fazıl Kısakürek’in ölümünün 30’uncu yıldönümü nedeniyle düzenlenen ‘Uluslararası Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu’na katılmak için Konya’ya geldi. Beşir Atalay, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevapladı.

”Planlı ve stratejiyle yürütülüyor”

Çözüm süreciyle ilgili soru üzerine Atalay, çözüm sürecini hükümetin planladığı ve yönettiği bir süreç olduğunu belirtti. Her safhasının titiz bir planlama ve stratejiyle yürütüldüğünü ifade eden Atalay, şunları söyledi: ‘Bir yandan alanda, Türkiye’nin her köşesinde Akil İnsanlar Heyeti, çalışmasını sürdürüyor. Bir yandan bizim, hükümet olarak yürüttüğümüz çalışmalar, bir yandan güvenlik birimlerimizin alanda, arazide süren hassasiyetleri var. Bunun hepsi birlikte yürüyor. Biz çözüm sürecini entegre bir strateji olarak niteledik. Pek çok boyutu olan entegre bir strateji. Bizim acımızdan şu an plan yürüyor. Hedefimiz terörün bitmesi. Türkiye bütün renklerin, bütün farklılıklarının tam bir zenginlik içinde, bir arada şu güzel ülkemizde yaşamasıdır. Türkiye’de birliğin, bütünlüğün projesidir bu. Bu çalışmaların sonucunda inşallah Türkiye daha büyüyecek. Türkiye daha yükselecektir, çabamız onun içindir.’

300 Bin Suriyeli sığınmacı

Ülkemizde yaşayan Suriyeli sığınmacıların sayısı hakkında soruya da ise Beşir Atalay, ‘Şu anda Suriyeli sığınmacı diye andığımız, Suriye’deki baskıdan, zulümden kaçarak ülkemizin de sığınanların sayısı, çadır kentlerde, konteynır kentlerde yani kamplarda yaklaşık 200 bin kişidir. Ama bunların dışında şehirlerimizde yaşayan ve sayısını 100 bin olan Suriye’den gelmiş vatandaşlar, bunlar kamplarda yaşamıyorlar. Özellikle sınır illeri başta olmak üzere buralarda kendi imkanlarıyla ya da yerel yönetimlerin destekleriyle de yaşıyorlar. Hatta şu an İstanbul’da yaşayan bir grup var.’diye konuştu.Suriye’den gelenlere Türkiye olarak, açık kapı politikası izlediklerini ifade eden Atalay, ‘Uluslararası bir sorumluluğu yerine getiriyoruz. Komşumuzda büyük bir olay yaşanıyor. Orada devletin kendi vatandaşına uyguladığı bir zulüm var. Oradan kaçan vatandaşlara biz tabii elimizden gelen her desteği, her insani yardımı yapmaya gayret ediyoruz. Uluslararası kuruluşların tespitlerinde Türkiye bu konuda çok başarılı, çok organize çalışma yürüttüğüdür. Kamplarımızda Suriyeli vatandaşlarımızın sağlık ve eğitim hizmeti de her hizmeti mümkün olduğunca en ileri şekilde veriyoruz.’ dedi.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.