EkolojiKentManşet

Asırlık Beykoz Çayırı, Millet Bahçesi olacak

0

İstanbul‘da 100 yılı aşkın süredir Beykoz Çayırı olarak bilinen yeşil alan, İBB Meclisi’nde Cumhur İttifakı’nın oylarıyla Millet Bahçesi olarak düzenlendi.

Karara muhalefet eden CHP’liler, çayırın yapılaşmaya açılacağı uyarısında bulunarak “Beykoz Çayırı’na dokunmayın” dedi.

Kıraathane, otopark, cami…

Beykoz Ortaçeşme Mahallesi sınırları içinde bulunan tarihi Beykoz Çayırı yaklaşık 96 bin metrekarelik alana sahip.Beykoz Çayırı’nın ‘Millet Bahçesi’ olarak düzenlenmesi için hazırlanan imar planı değişikliği teklifi, İBB Meclisi gündemine geldi.

Beykoz Belediyesi tarafından hazırlanan plan değişikliği teklifi ile Beykoz Çayırı planlara ‘Millet Bahçesi’ olarak işlendi. Çayıra; millet kıraathanesi, sanat atölyeleri, çay bahçesi, okçuluk ve tenis gibi spor alanları, cami, mescit, büfe, idari tesis, otobüs-teleferik hattı istasyonu, emsale dahil olmamak üzere zeminaltı otopark yapılmasının önü açıldı.

Yapılarda yükseklik 4.50 metreden 6.50 metreye, inşaat hakkı da 0.02’den 0.05’e çıkarıldı. Teklif, mecliste CHP ve İYİ Parti’nin muhalefeti, AKP ve MHP grubunun oyları ile kabul edildi.

‘Yapılaşmanın önünü açacak’

Sözcü gazetesinin haberine göre; oylama sırasında ‘yapılaşma’ tartışması yaşandı. CHP’li İBB Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, “Bu yapılaşmaya neden olacaktır. Toplamda 96 bin metrekarelik alan üzerine konumlanmış, zamanında üzerinde güreş sporuna dair festivallerinde düzenlendiği, ulu çınarların yükseldiği çayır, Boğaz’ın yüzyıllardan beri en şöhretli mesire alanı” dedi.

Sataloğlu açıklamasında “Çayırın içerisinde yer alan mekanlar ağaçlarla çevrili, yollarla birbirine bağlanır. Bu başka bir mesire de rastlayamayacağımız nadide bir güzellik sunar. Ağaçların boylarına bakılarak, bu yolların en az 150 yıl öncesinden yapılmış olduğu sonucuna rahatlıkla varılabilir” ifadelerini kullandı.

AKP’li üye: İçinde millet geçtiği için karşısınız

AKP’li Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu ise çayırın tarihi dokusunun korunacağını, yapılaşma olmayacağını, çevresinde ve yürüyüş yollarında düzenleme yapılacağını belirterek CHP’lilerin bu karara içinde ‘millet’ ifadesi geçtiği ve Cumhurbaşkanı’nın projesi için karşı çıktığını savundu.

İmar Komisyonu tarafından da “plan notunda sıralanan yapıların, genel olarak bütün Millet Bahçesi planlarına konulduğu” açıklaması yapıldı.

Salda Gölü hatırlatması

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da, karara tepki göstererek Salda Gölü’nün Millet Bahçesi yapıldıktan sonra yaşanan çevre faciasına dikkat çekti.

Balyalı “Bazı yerler olduğu gibi kalsın, dönüştürülmesin. Var olan yeşil alanların, parkların adını Millet Bahçesi olarak değiştirmek yerine ihtiyaç olan başka yerleri Millet Bahçesi yapalım. Beykoz Çayırı’na plan notlarına göre idari tesis, zemin altı otopark yapılabilecek. Bunları yapıp doğal yapısını nasıl koruyacaksınız?” sorusunu yöneltti.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.