Doğa MücadelesiManşetTürkiye

Arnavutköy’de izinsiz dökülen hafriyat nedeniyle tepecikler oluştu

0
Fotoğraf: DHA

İnşaat alanlarından aldıkları moloz atıkları ve dolgu topraklarının onlarca kamyon tarafından döküm sahası yerine kaçak bir şekilde İstanbul Arnavutköy‘deki Hacımaşlı Mahallesi‘ne dökülmesinden dolayı bölgede tepecikler oluştu.

Konuyla ilgili ihbar alan Arnavutköy Belediyesi Zabıta ekipleri, hafriyatları döken sürücülerin tespiti için çalışma başlattı. Zabıta ekipleri ayrıca, kamyonların girişini engellemek için yol kenarına iş makineleri ile çukurlar açtı.

‘Hafriyat dökme izni bitti’

DHA‘da yer alan habere göre, Hacımaşlı Mahallesi Muhtarı Hayri Pekçetin kaçak döküm nedeniyle mahallede hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin zor günler yaşadığını anlattı.

Arazinin 2018 yılında Terkos – İkitelli İsale Hattı İnşaatı işinde kazıdan çıkan dolgu toprağın 11 ay boyunca geçici depolama alanı olarak kullanılmak üzere İSKİ’ye tahsis edildiğini hatırlatan Pekçetin, hafriyat dökme izninin bitmiş olmasına rağmen hala hafriyat kamyonlarının bölgede döküm yaptığını anlattı:

11 ay süresince İSKİ bu alana hafriyat toprağı dökecek ve ardından da 11 ayın sonunda bu döktüğü toprağı bu araziden geri alacaktı. Ancak 11 ayın sonunda bu süre biraz daha uzatıldı. Gelinen noktada bu alana hafriyat dökme izni bitmiş olmasına rağmen hala onlarca hafriyat kamyonu buraya gelerek döküm yapıyor. Üstelik kaçak bir şekilde, yasa dışı bir şekilde yapıyorlar bunu.”

‘Yol ortasına bile döküyorlar’

Gerekli yerlere şikayetlerini yaptıklarını ifade eden Pekçetin, ancak yetkililer gelene kadar kamyonların çoktan gitmiş olduğundan bahsetti:

Süre bitmesine rağmen buradaki hafriyat toprağı alınmadığı gibi ellerine çeşitli fişler alarak gelen hafriyat kamyonun sürücüleri, sanki yasal bir iş yapıyormuş gibi buraya döküm yapıyor. Aynı anda onlarca kamyon geliyor. Biz gerekli yerlere şikayet ediyoruz ancak yetkililer gelene kadar kamyonlar kaçıp gidiyor. İşi oldukça abartarak yol ortasına bile döküyorlar. Özellikle gece saatlerinde mahalle sakinlerimiz araçlarıyla seyir halindeyken yol ortasına dökülen hafriyat yığınlarını fark edemeyerek zaman zaman kaza geçiriyorlar.”

You may also like

Comments

Comments are closed.