DünyaEkonomiManşet

Arjantin’de koronavirüs yardımları için milyonerlere ‘servet vergisi’ getirildi

0

Arjantin, tıbbi malzeme ve yoksullar ile küçük işletmelere yardımları da içeren koronavirüs önlemlerini karşılamak için ülkenin en zenginlerine yeni bir vergi getirdi.

Senatörler, cuma günü “milyonerin vergisi” olarak adlandırılan tek seferlik vergiyi 26’ya karşı 42 oyla kabul ettiler. Varlıkları 200 milyon pesodan (2,5 milyon dolar) fazla olan yaklaşık 12 bin kişiden vergi alınacak.

Ekonomik kriz ve pandemi

Yaklaşık 45 milyonluk bir nüfusa sahip olmasına rağmen Arjantin, ekim ayında dünya çapında bir milyon doğrulanmış vaka bildiren beşinci ülke haline geldi. Şu ana kadar 1,5 milyona yakın koronavirüs vakası ve yaklaşık 40 bin ölüm kaydedildi.

Sokağa çıkma kısıtlamaları; işsizlik, yüksek yoksulluk seviyeleri ve devasa devlet borcu ile mücadele eden ekonomiyi daha da sıkıntıya soktu. Arjantin, 2018’den beri resesyonda.

Tıbbi malzeme ve öğrencilere burs

Hazırlayıcılarından biri, yeni yasanın vergi mükelleflerinin yalnızca yüzde 0,8’ini etkileyeceğini söyledi. Yasa kapsamında Arjantin’de yaşayanlardan yüzde 3,5’e kadar, ülke dışında yaşayanlardan ise yüzde 5,25’e kadar vergi alınacak.

AFP haber ajansı, toplanan paranın yüzde 20’sinin tıbbi malzemelere, yüzde 20’sinin küçük ve orta ölçekli işletmelere, yüzde 20’sinin öğrenciler için burslara, yüzde 15’inin sosyal kalkınmaya ve kalan yüzde 25’inin doğalgaz girişimlerine aktarılacağını yazdı.

Yasaya tepkiler

BBC Türkçe’nin aktardığına göre merkez solda yer alan Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in hükümeti 300 milyar peso (3,6 milyar dolar) toplamayı umuyor.

Ancak yasaya karşı çıkanlar bunun yabancı yatırımcıları caydıracağından ve tek seferlik bir vergi olmayacağından korkuyor. Merkez sağdaki Juntos por el Cambio (Değişim için Bir Arada) koalisyonunun bunu “el koyma” olarak nitelendirdiği bildirildi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.