DünyaManşet

Arjantin’de kadın cinayetleri protestosu

0

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te binlerce kişi kadına karşı şiddeti protesto etmek için yürüdü. Kadın cinayeteleri protestoları komşu Şili ve Uruguay ile, Arjantin’in başka kentlerinde de gerçekleşti.

25

Buenos Aires’te Kongre binasının önündeki meydanda gerçekleştirilen gösteri son dönemde işlenen ve ülkeyi ayağa kaldıran kadın cinayetlerinin ardından geldi.

14 yaşında bir kız, erkek arkadaşı tarafından hamile olduğu gerekçesiyle ölene dek dövüldü. Nisan ayında bir anaokulu öğretmeni Cordoba’da boşandığı kocası tarafından sınıfında öğrencilerin gözleri önünde öldürüldü.

Gösterilere kadın hakları örgütleri, sendikalar, siyasi partiler ve Katolik Kilisesi de destek verdi. Buenos Aires de yürüyüşçüler dövizler taşıdı ve protestonun ortak sloganı olan “Bir eksik olmayacağız” yazılı bantlar taktı. Bazı göstericilerin öldürülen kadınların fotoğraflarının basılı olduğu gömlekler giydiği görüldü.

Futbol yıldızı Lionel Messi kampanyaya destek vererek Facebook hesabına “Kadın cinayetleri yeter. Bugün seslerini “Bir eksik olmayacağız” diyerek yükselten tüm Arjantinlilerle birlikteyiz” diye yazdı.

Arjantin 2012 yılında kadına yönelik şiddete daha ağır cezalar getiren bir yasayı onayladı ancak kampanyayı yürütenler yasaların yeterince uygulanmadığı görüşünde.

(BBC Türkçe)

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.