EkolojiManşetSağlık

Araştırmaya göre çevre kirliliği penis boyunun küçülmesine neden oluyor

0
Fotoğraf: Shutterstock

Ünlü salgın uzmanı ve çevre bilimcisi Dr. Shanna Swan son kitabı Countdown’da (Gerisayım) endüstriyel kimyasallarla penis uzunluğu arasındaki ilişkiyi inceledi.

Kitapta modern dünya şartlarının insanların üreme gelişimlerini olumsuz etkilediği ve insan neslinin geleceğini tehlikeye attığı argümanının öne sürüyor.

Ereksiyon bozukluğu ve kısırlık artıyor

Verilerle kirliliğin nasıl ereksiyon bozukluğu, kısırlık ve küçük penisle doğan bebek sayısında artışa neden olduğu anlatılan kitap aslında insan ırkının nasıl bir tehlike altında olduğunu vurguluyor.

Dr. Swan dünyanın bazı bölgelerinde 20’li yaşlarında olan ortalama bir bireyin doğurganlığının büyükannesinin 35 yaşındaki doğurganlığından daha az olduğunu belirterek bunun küresel bir varoluşsal kriz olduğuna dikkat çekti.

Hormonal denge bozuluyor

Euronews’ten Marthe de Ferrer’in haberine göre Dr. Swan, “Çevremizdeki kimyasallar ve modern dünyadaki sağlıksız yaşam alışkanlıkları hormonal dengeyi bozuyor ve farklı derecelerde üreme sorunlarına yol açıyor” ifadelerini kullandı.

Kitaba göre herhangi bir türün yok olma riskiyle karşı karşıya kaldığı sonucuna ulaşmak için beş kriterden birini karşılaması gerekirken insan ırkı şu anda üç kritere uyuyor.

Plastik üretiminde kullanılan flatatlar

Dr. Swan’ın araştırmasına göre bozulmanın kaynağı hormonların salgılanmasına etki edebilen ve plastik üretiminde kullanılan ftalatlar.

Bu kimyasal gruptaki maddeler herhangi bir malzemenin elastikiyetini artırmakta kullanılıyor. Oyuncaklar, gıda ambalajları, deterjanlar ve kozmetik ürünler gibi çok geniş bir kullanım alanları bulunuyor.

‘İnsan gelişimine zarar veriyor’

Dr. Swan’a göre bu maddeler radikal bir biçimde insan gelişimine zarar veriyor. Swan, “Bebekler daha anne karnında maruz kaldıkları kimyasallar nedeniyle dünyaya kontamine olmuş bir şekilde geliyorlar” ifadelerini kullanıyor.

Uzun bir süredir ftalatların etkileri üzerinde yoğunlaşan Swan konuya farelerdeki ftlalat sendromlarını inceleyerek başlamış.

Fakat 2000 yılında insan vücudundaki düşük miktardaki ftalatları da ölçmek mümkün hale gelince Swan araştırmalarını bu kimyasalların nasıl anneden babaya geçtiği, kadınlardaki cinsel isteğe etkisi ve son olarak da penis boyutuna etkisi üzerine yöneltmiş.

45 bin erkek üzerinde 185 araştırma

40 yıla yayılan ve erkeklerin sperm sayısı ve kalitesi üzerine yapılan ve 2017’de yayınlanan araştırma çevre kirliliğinin sperm sayısına etkisini incelemiş.

45 bin erkek üzerinde yapılan 185 araştırmayı analiz eden Swan ve ekibi gelişmiş batılı ülkelerdeki erkeklerin sperm sayısının 1973 ve 2011 yılları arasında yüzde 59 oranında düştüğünü tespit emiş.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.