EkolojiManşetTarım-Gıda

Antep’te altı mahallede çekirge istilası

0
Fotoğraf: Kadir Çelik/DHA

Gaziantep‘in İslahiye ilçesinde yer alan altı mahallede yüzlerce dönüm tarım arazisini istila eden ürünlere zarar veren çekirgelere karşı mücadele başlatıldı.

İlçe merkezine bağlı Amanos Dağları‘nın eteklerindeki Kayabaşı, İdilli, Kabaklar, Burunsuzlar ve Kaleobası mahallelerinde bulunan araziler çekirge istilasına uğradı.

Çekirgelerin ekili arazilere zarar vermesinin ardından, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekipleri çekirgelerin yoğunlukta olduğu bölgelerde inceleme yaptı. Çekirgelerin arazilere verdiği zararın önüne geçilmesi için 100 dekarlık alanda tarım zehri kullanıldı.

Fotoğraf: Kadir Çelik/DHA

‘Çekirge mücadelesi başlattık’

DHA’nın aktardığına göre İslahiye Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “İslahiye ilçemizin bazı bölgelerinde yoğun bir çekirge popülasyonu tespit edilmesi üzerine, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, köylere ait arazilerde devlet yardımlı çekirge mücadelesi başlattı. İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanlarının nezaretinde köy halkı ile birlikte yürütülen mücadele çalışmalarında 100 dekarlık alanda çekirge ilaçlaması yapıldı” denildi.

Açıklamanın devamında “Birçok kültür bitkisi üzerinde beslenen çekirgeler özellikle genç bitkiler üzerinde daha büyük zarar verir. Yoğunlukları yüksek olduğu zaman zarar oranı da artmaktadır. Bu nedenle çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.