İklim KriziManşet

Anneler ve çocukları iklim değişikliğine karşı sokağa çıktı

0

Anneler Günü’nde  iklim değişikliğine karşı hükümetin politikalarını eleştiren binlerce kişi, yanlarına aldıkları çocuklarıyla birlikte Londra ve Brüksel’de protesto yürüyüşü düzenledi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da iklim değişikliğine karşı hükümetin politikalarını eleştiren binlerce ebeveyn, çocuklarını da yanlarına alarak sokaklara çıktı. Belçika’nın başkenti Brüksel’de benzer bir gösteri düzenlendi.

Binlerce ebeveynin çocuklarını da yanlarına alarak gerçekleştirdikleri eylemin Londra ayağını ‘Anneler Yükseliyor’ adlı grup örgütledi. Theresa May’in liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti hükümetinin çevre ve iklim politikalarını eleştiren göstericiler ellerinde “Benim dünyam benim geleceğim” yazan pankartlar taşıdı.

Yürüyüşe katılan anneler çocuklarının geleceğinden endişeli olduklarını, bu nedenle de hükümetlerini bir an önce iklim değişikliğine karşı harekete geçmeye çağırdıklarını belirtti. Bir protestocu “Bu bir öncelik. Politikacılar bunun önemli olduğunu anlamalı. Şimdi harekete geçmeliyiz” dedi.

Bir diğer gösterici ise, “Bence pek çok kişi bu benim hayatımda zaten olmayacak, bu yüzden önemli değil diye düşünüyor. Aslında bu 11 yıl içerisinde olacak. Bu yalnızca bizi değil gelecekte çocuklarımızı da etkileyecek” şeklinde konuştu.

Hyde Park’ta başlayan yürüyüş Londra’nın merkezindeki Parlamento Meydanı’nda sona erdi. Belçika’da ise iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratmak için binlerce kişi başkent Brüksel’de toplandı.“Brüksel çevre için yürüyor” adlı etkinliğe katılan yaklaşık 15 bin kişi hükümetin iklim değişikliğine karşı politikalarını etkili olmamakla eleştirdi; bir an önce harekete geçmeye çağırdı.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.