Kültür-SanatManşet

Ankaralılara müjde! Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali bu Cuma başlıyor

0

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Ankara’ya geliyor. 2008 yılından bu yana bir kez Karlskrona (İsveç) ve üç kez İstanbul’da gerçekleşen festival kapsamında 11-14 Nisan tarihlerinde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 24 film ücretsiz olarak izleyiciye ulaşacak.

11 Nisan 19.00’da Özgürlük Tohumları filmi ile festival başlayacak ve 4 gün boyunca dans gösterisi, konser ve söyleşi gibi etkinlikler de Ankaralılarla buluşacak.

Kurgusal Değil, Belgesel!

Günümüzde birçok birey ve kurum tarafından çokça kullanılan sürdürülebilirlik kavramının soyut ve yoruma açık boyutlarına ışık tutan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, neyin sürdürülebilir olduğu veya olmadığına dair dünyanın dört bir yanından örnekler sunarak gerçek hikâyelerle ilham vermek amacını taşıyor.

Sürdürülebilirliğe sadece ekonomi olarak değil, çevre ve toplumu da dahil eden bir pencereden bakan filmlerin hepsi belgesel. Fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliğinin artık sıkça aşırı hava olaylarını karşımıza çıkardığı şu günlerde, filmler sürdürülebilirlik kavramının farklı boyutlarını izleyiciye aktarıyor.

Yacuba’nın nasıl çölü durdurduğunu, arıların son yıllarda neden kaybolduğunu, atıkların nasıl israf edildiğini, Çin’de çevre hareketinin nasıl HES projelerini durduğunu veya ABD’de 83 bin öğrencinin artık nasıl yerel gıda ile beslediğini festival filmleri bütün boyutlarıyla anlatıyor. Son yıllarda teknolojinin gelişmesine rağmen ürünlerin neden hemen eskidiğine, Türkiye’de kentsel dönüşüm yaşanırken dünyanın artık neden pasif mimariye döndüğüne dair soruların cevapları vurucu görüntüler ve anlatımlarla cevaplanıyor.

Festival İmecesi

2009 yılından bu yana iklim değişikliği konusunda eylem ve çalışmaları ile bilinen 350 Ankara grubu ve gönüllüler festivali organize ediyor. Festival, sürdürülebilirlik konusunda ilgi duyan, emek harcamak isteyen gönüllüler ve destekçilerin ortak imecesi ile Ankara’ya taşınıyor.

Web: 350ankara.org/festival
Twitter: twitter.com/350ankara
Facebook: facebook.com/groups/350Ankara
İletişim: [email protected]

(altyazı.net)

 

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.